ابزار وبلاگ


طب سنتی
درمان بیماریها با استفاده از داروهای گیاهی 

شش رژیم خطرناک

1 - رژیم‌هایی که کاهش وزن زیادی را تبلیغ می‌کنندهنگامی که یک رژیم غذایی را شروع می‌کنید، به طور بالقوه می‌توانید در خلال دو هفته اول، وزن قابل ملاحظه‌ای را از دست بدهید (که بخش اعظم آن وزن آب است). اما اگر بیش از یک کیلو در هفته وزن از دست بدهید با خطر از دست دادن «جرم عضلانی» و پائین آمدن ساز و کار ( متابولیسم ) بدن در واکنش به آن، روبرو خواهید شد. به همین دلیل است که کارشناسان تغذیه کاهش وزن تدریجی و آهسته را توصیه می‌کنند.

2 - رژیم‌هایی که ادعا می‌کنند با خوردن قرص و بدون نیاز به رژیم غذایی و ورزش، کاهش وزن می‌دهند
هرگاه تبلیغات یک رژیم غذایی برایتان غیرقابل باور کردن بود، آن را باور نکنید!

3 - رژیم‌هایی که از سیستم تغذیه فعلی شما کاملاً متفاوتند
اگر یک برنامه غذایی با سبک زندگی شما ناسازگار باشد، احتمال کمی وجود دارد که بر روی آن پا برجا بمانید.
4 - رژیم‌های کمتر از 1000 کالری
چنین رژیم‌هایی به سختی قابل دنبال کردن هستند و غالباً باعث بدخلقی، تندخویی، تحریک‌پذیری و سردرد در شما می گردند. احساس گرسنگی و بیحالی از دیگر اثرات جانبی این گونه رژیم‌هاست
5 - رژیم‌هایی که ادعا می‌کنند به هیچ تلاشی نیاز ندارند
یک چنین چیزی خدا هم نافرید! کاهش وزن به تمرکز و تلاش نیاز دارد و بدون آن امکان‌پذیر نیست.
6- رژیم‌هایی که یک گروه غذایی را حذف می‌کنند یا تنها بر روی چند غذای محدود تمرکز می‌نمایند
این رژیم‌ها برای مدتی طولانی قابل ادامه نیستند.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه سوم خرداد 1391 ] [ 13:52 ] [ دکتر رشیدی ]
قرآن !

من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟ "

چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام .

یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می

کند که ترابا طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و … آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن!

من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند ،‌ آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند ” احسنت …! ” گویی مسابقه نفس است …

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ،
‌خواندن تو از آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند .

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو .
آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم

بیاید به قرآن عمل کنیم .هرچند خواندن و بقیه کارها خوب است.بهتر است عمل کنیم عمل


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه دوم خرداد 1391 ] [ 14:0 ] [ دکتر رشیدی ]
چهره زشت نفرت


معلم یک مدرسه به بچه های کلاس گفت که میخواهد با آنها بازی کند . او به آنها گفت که فردا

هر کدام یک کیسه پلاستیکی بردارند و درون آن به تعداد آدمهایی که از آنها بدشان میآید ، سیب زمینی بریزند و با خود به کودکستان بیاورند.

فردا بچه ها با کیسه های پلاستیکی به مدرسه آمدند.
در کیسه‌ی بعضی ها ۲ بعضی ها ۳ ، و بعضی ها ۵ سیب زمینی بود.
معلم به بچه ها گفت : تا یک هفته هر کجا که می روند کیسه پلاستیکی را با خود ببرند.

روزها به همین ترتیب گذشت و کم کم بچه ها شروع کردند به شکایت از بوی سیب زمینی های گندیده. به علاوه ، آن هایی که سیب زمینی بیشتری داشتند از حمل آن بار سنگین خسته شده بودند.

پس از گذشت یک هفته بازی بالاخره تمام شد و بچه ها راحت شدند.معلم پرسید؟

 از اینکه یک هفته سیب زمینی ها را با خود حمل می کردید چه احساسی داشتید؟

بچه ها از اینکه مجبور بودند ، سیب زمینی های بد بو و سنگین را همه جا با خود حمل کنند شکایت داشتند.
آنگاه معلم منظور اصلی خود را از این بازی ، این چنین توضیح داد: این درست شبیه وضعیتی است که شما کینه آدم هایی که دوستشان ندارید را در دل خود نگه می دارید و همه جا با خود می برید. بوی بد کینه و نفرت قلب شما را فاسد می‌کند و شما آن را همه جا همراه خود حمل می‌کنید. حالا که شما بوی بد سیب زمینی‌ها را فقط برای یک هفته نتوانستید تحمل کنید پس چطور می خواهید بوی بد نفرت را برای تمام عمر در دل خود تحمل کنید؟


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ دوشنبه یکم خرداد 1391 ] [ 18:51 ] [ دکتر رشیدی ]
 و بدان، كه خداوندى كه خزاين آسمانها و زمين به دست اوست،

تو را رخصت دعا داده و خود اجابت آن را بر عهده گرفته است و از تو خواسته كه از او بخواهى تا

عطايت كند و از او آمرزش طلبى تا بيامرزدت و ميان تو و خود، هيچكس را حجاب قرار نداده و تو

را به كسى وانگذاشت كه در نزد او شفاعتت كند و اگر مرتكب گناهى شدى از توبه ات باز

نداشت و در كيفرت شتاب نكرد. و چون بازگشتى سرزنشت ننمود و در آن زمان، كه در خور رسوايى بودى،

رسوايت نساخت و در قبول توبه بر تو سخت نگرفت و به سبب گناهى كه از تو سرزده به تنگنايت

نيفكند و از رحمت خود نوميدت نساخت. بلكه روى گردانيدن تو را از گناه، حسنه شمرد. و گناه تو را يك بار كيفر دهد و كار نيكت را ده بار جزا دهد. و باب توبه را به رويت بگشود. چون ندايش دهى، آوازت را مىشنود و اگر براز سخن گويى، آن را مىداند. پس حاجت به نزد او ببر و راز دل در نزد او بگشاى و غم خود به نزد او شكوه نماى و از او چاره غمهايت را بخواه و در كارهايت از او يارى بجوى و از خزاين رحمت او چيزى بطلب كه جز او را توان عطاى آن نباشد، چون افزونى در عمر و سلامت در جسم و گشايش در روزى


بخشی از نامه 31 نهج البلاغه

توسط:ماجده


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ یکشنبه سی و یکم اردیبهشت 1391 ] [ 21:26 ] [ دکتر رشیدی ]
زندگي را براي خود , همسر و فرزندانتان زيبا سازيد .

طبيعي ترين شكل خانواده ، اين است كه هيچ عاملي جز مرگ نتواند پيوند زناشويي را بگسلد و ميان زن و شوهر جدايي بيفكند . كوشش مصلحان جامعه ? مخصوصاً پيامبران خدا ? اين بوده است كه نظام خانواده ، يك نظام مستحكم و پايدار باشد و هيچ عاملي نتواند اين كانون سعادت را متلاشي گرداند . به هر حال خانواده ي خوشبخت نشانه هايي دارد كه ما دراينجا به چند نمونه ي آن اشاره مي كنيم . اميد است كه خانواده ي شما نيز برخوردار از اين نشانه ها باشد.

آيا مي خواهيد زندگي و فرزندان خود را هميشه در کنار هم داشته باشيد ؟موضوعات مرتبط: 2- نکات علمی و آموزشی، 4- مطالب جالب و کوتاه، روانشناسی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1391 ] [ 15:58 ] [ دکتر رشیدی ]

  عدم رابطه گرم و صمیمانه بين همسران

یکی از عوامل اصلی خیانت زنانه  بين  زن و شوهر ؛ زمانی که بین زوجین، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد که زن يا مرد به همسر خود خیانت کند. اختلالات جنسی که به مرور زمان برای برخی مردان به وجود می آید و مشکلات شخصیتی باعث می شود که مرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت ها می شود و بالعكس.
زنانی که محبت خوب و لازم را از همسر خود دریافت کرده و یا روابط زناشویی خوبی بین آنها برقرار باشد، احتمال خیانت در آنها بسیار کم است.

يا مرد  گذشته بی بند و بار زن

یکی دیگر از عوامل خیانت ، گذشته همسران است که در یک خانواده بی بند و بار و خیلی آزاد پرورش یافته و تربیت شده است و تربیت غلط گذشته باعث می شود همچنان حتی بعد از ازدواج هم این روابط را حفظ کند.
برخی از افراد که روابط زیادی داشته اند، به دلیل اینکه روابط صمیمانه و یا دوستی های دوران مجردی خود را نمی توانند به اتمام برسانند و برایشان بسیار سخت است تا خود را در زمان تاهل کنترل کنند در همان چارچوب به روابط خود ادامه می دهند. احساس تنهایی کردن

مسایل شخصیتی وجود دارد که امکان دارد یک زن تحمل تنهایی و بیکاری را نداشته و به سختی می تواند دقایق و یا ساعتی را تنها و بیکار بگذراند. این زنان زمانی که می خواهند تنهایی خود را پر کنند وقتی می بینند همسرشان به دلیل مشغله کاری نمی تواند برای آنها وقت بگذارد گرایش پیدا می کنند که وقت خود را با دیگران و یا جنس مخالف خود پر کنندو همچنين مرداني كه با همسرشان بي حوصله ، سرد و يا تندخو زندگي مي كنند به مرور ميل به جايگزيني اين افراد با تفريحات و يا روابط ناسالم پيدا ميكنند. 

 

عوامل فردی و اختلالات شخصیتی زن يا مرد

عوامل فردی و اختلالات شخصیت و یا ویژگی های طرفین می تواند بستری برای سردي رابطه يا حتي خیانت باشد. وقتی در جامعه این روابط ناشایست، رواج پیدا کند امکان دارد وسوسه درفرد ایجاد شود که این رابطه ها را تجربه کند.
مسایلی مانند ماهواره، تهاجم فرهنگی، الگوهای فرهنگی ناهنجار و غلط در خانه نيز می توانند در اين عوامل  دخیل باشد؛ در نتیجه حرمت و حریم های خانواده شکسته می شود و افراد پایبند چارچوب های اخلاقی نیستند.

برخی از افراد به دلیل اینکه گذشته خوبی نداشته اند و یا زمان تجرد  خیلی محدود بودند وقتی شرایطی را می بینند که زنان و مردان، رابطه آزادانه ای با هم دارند، این افراد چون می خواهند گذشته خود را جبران کنند به خیانت رو می آورند. شرکت در پارتی، ارتباط با دوست ناباب و مسائلی دیگر می توانند انگیزه خیانت را زیاد کند.

5 - مشکلات اقتصادی

مسئله دیگر مشکلات اقتصادی که در جامعه است، البته مسئله اقتصادی به تنهایی عامل خیانت نیست. فرد ممکن است نیازهای مالی بیشتری را در خود احساس کند؛ ولی اگر پایبند چارچوب های اخلاقی باشد امکان دارد با هر تحریک وضعیت معیشتی کنار بیایند؛ اما فردی که به خاطر پول با جنس مخالف خود ارتباط برقرار می کند، بیشتر به دلیل میل به تجمل گرایی، مصرف بیشتر، مدگرایی و خرید کردن، به جنس مخالفی فراتر از چارچوب خانواده رو می آورد تا مورد حمایت او قرار گیرد.

در این زمینه تعداد زنانی که به دلیل فقر مادی به ارتباط با جنس مخالف رو می آورند بسیار کم است. اما وقتی زن به دلیل اینکه همسرش معتاد بوده و یا بیکار و مریض است خیانت می کند در واقع « فحشا » است؛ یعنی زن خودفروشی می کند تا نیازهای مالی خود را تامین کندكه بحث جداگانه اي را ميطلبد..

 

تنوع طلبی

علت دیگر خیانت زنانه، تنوع طلبی است. در برخی اوقات مشخص شده است فرد نتوانسته است با همسر خود زندگی کند و شاید بارها و بارها ازدواج کرده است.

بهترین راهکار این است که باید علت این رابطه ها در سطح فردی مشخص شود و باید فرد به روانشناس مراجعه کند. باید مشخص شود که فرد اختلالات شخصیتی دارد و یا خیر. ممکن است درگیر روابط چندگانه شوند و زیاد وفادار نباشد، برخی از افراد شخصیت ناهنجار و ضد اجتماعی داشته و در سطح خانوادگی باید مداخلات اجتماعی و فرهنگی صورت بگیر

موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1391 ] [ 15:1 ] [ دکتر رشیدی ]
خواص روغن کرچک روغن کرچک از فشردن دانه‌های بدون پوسته گیاه Ricinus Communisl در سرما به دست می‌آید که پس از تصفیه، بی‏رنگ کردن و عبور بخار آب تبدیل به روغن کرچک دارویی می‌شود. یکی از کاربردهای روغن کرچک دارویی مصرف آن به عنوان یک داروی ملین است. روغن کرچک یک ملین طبیعی و قوی و با شروع اثر سریع از دیرباز مورد توجه بوده و مصرف داشته است. یک مشکل در مصرف روغن کرچک به عنوان یک داروی ملین، طعم و بوی نامطبوع و دشواری بلع فرم باز آن است که امروزه ارایه روغن کرچک به شکل کپسول این مشکل را برطرف کرده است.موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 16:57 ] [ دکتر رشیدی ]
حضرت علی علیه السلام فرموده اند:

خواص به:

أَكلُ السَّفَر جَلِ قُوَّةٌ لِلقَلبِ الضَّعيفِ وَهُوَ يُطَيِّبُ المِعدَةَ وَيُذَكِّى الفُؤادَ وَيُشَجَّعُ الجَبانَ وَيُحَسِّنُ الوَلَدَ؛
خوردن به، قلب ضعيف را قوى، معده را پاك، ترسو را شجاع و فرزند را زيبا مى كند.

تحف العقول، ص 101

و

خواص عسل:

اَلعَسَلُ شِفاءٌ مِن كُلِّ داءٍ وَلا داءَ فيهِ يُقِّلُ البَلغَمَ وَيَجلُو القَلبَ؛
عسل شفاى هر بيمارى اى است و هيچ بيمارى در آن نيست، بلغم را كم و قلب را جلا مى دهد.

مكارم الأخلاق، ص 166

و

خواص خرما

كُلُوا التَّمرَ فَإِنَّهُ فيهِ شِفاءٌ مِنَ الدواءِ؛
خرما بخوريد كه شفاى دردهاست.

مكارم الاخلاق، ص 168

و

خواص سیب:

كُلُوا التُّفّاحَ فَاِنَّهُ يَدْبَغُ المَعِدَةَ؛

سيب بخوريد، چرا كه معده را پاك مى‏كند.

كافى، ج 6، ص 357، ح 11

و

خواص سرکه:

نِعْمَ الاِْدامُ اَلْخَلُّ يَكْسِرُ الْمِرَّةَ وَ يَطْفِئُ الصَّفْراءَ وَ يُحْيِى الْقَلْبَ؛

سركه، خوب خورشتى است، زرداب را مى‏شكند، صفرا را فرو مى‏نشاند و قلب را زنده مى‏كند.

كافى، ج 6، ص 329، ح 7

و

خواص گردو:

اَكْلُ الْجَوزِ فى شِدَّةِ الحَرِّ يُهَيِّجُ الحَرَّ فِى الْجَوفِ وَ يُهَيِّجُ القُروحَ عَلَى الْجَسَدِ وَ اَكْلُهُ فِى الشِّتاءِ يُسَخِّنُ الكُلْيَتَيْنِ وَ يَدْفَعُ الْبَرْدَ ؛

خوردن گردو در گرماى شديد، حرارت بدن و زخم‏هاى تن را تحريك مى‏كند، امّا خوردن آن در زمستان، كليه‏ها را گرم مى‏كند و سرما را دفع مى‏كند.

كافى، ج 6، ص 340، ح 1

و

خواص روغن زیتون:

اِدَّهِنوا بِالزَّيْتِ وَ ائتَدِموا بِهِ، فَاِنَّهُ دُهْنَةُ الاَْخْيارِ و اِدامُ الْمُصْطَـفَينَ، مُسِحَتْ بِالْقُدْسِ مَرَّتَينِ، بورِكَتْ مُقْبِلَةً وَ بورِكَتْ مُدْبِرَةً، لا يَضُرُّ مَعَها داءٌ؛

 امام على عليه‏السلام : با روغن زيتون، بدن را چرب كنيد و با آن خورش درست كنيد، چرا كه روغن زيتون، روغن نيكان و خورشِ برگزيدگان است، دوبار به آن تقدس داده شده و در آن، چه در آغاز فصلش و چه در پايان آن، بركت نهاده شده است و با وجود آن، هيچ بيمارى‏اى زيان نمى‏رساند.

كافى، ج 6، ص 331، ح


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 16:24 ] [ دکتر رشیدی ]

خواص سرکه سيب


"سرکه سيب"
از جمله مواد بسيار با خاصيتي است که مصرف آن فوايد زيادي را به همراه دارد
 سوخت و ساز بدن را متعادل مي کند؛ به جريان گردش خون بهتر کمک مي کند و کمبود املاح بدن را جبران مي کندو...
از گذشته هاي بسيار دور افراد از سرکه سيب به عنوان يک داروي خانگي بهره مي برند.
هم چنين مصرف خانگي سرکه سيب نيز فوايد زيادي براي سلامت پوست دهان و موها به همراه دارد.چه خوب است سرکه سيب در برنامه روزانه گنجانده شود.چه برخي متخصصان معتقدند اين ماده غذايي داروي شفابخشي براي انواع دردها و ناراحتي ها به شمار مي رود.موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 16:15 ] [ دکتر رشیدی ]
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 15:43 ] [ دکتر رشیدی ]
آفتاب گردان (Sunflower)
   ◊ تركیبات شیمیائی
   ◊ خواص داروئی
   ◊ مضرات


سرخ پوستان آمریكا این گیاه را به‌خاطر تخم آن كه به مصرف غذا می‌رسد می‌كاشتند و پرورش می‌دادند‌. آفتابگردان گیاهی است یكساله و تا حدود سه متر رشد می‌كند‌. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتی‌متر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد‌ كه تخم‌های آفتابگردان دورتادور آن را گرفته‌اند‌. این گیاه در اكثر نقاط دنیا وجود دارد‌. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می‌شود كه اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است‌.
موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ شنبه بیست و سوم اردیبهشت 1391 ] [ 16:30 ] [ دکتر رشیدی ]
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 18:6 ] [ دکتر رشیدی ]

میل جنسی و ترس از میل جنسی

ترس از لذت هم آغوشی
روانکاوی، “میل” را در بشر به عنوان “عامل مولد فشار جسمی و روانی”، و “لذت” را به منزله پدیده ای خوشایند که به این فشارها پایان می دهد، تلقی می کند. در فرهنگ ما، در پرورش و تربیت کودکانمان، به این پدیده لذت بردن به هیچ وجه بها داده نشده است.


موضوعات مرتبط: 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 17:59 ] [ دکتر رشیدی ]


در بسیاری از زنان کاهش هورمون، استرس های شغلی، مشکلات بین فردی با همسر، یائسگی و سایر مسائل باعث از بین رفتن میل جنسی می شود.


موضوعات مرتبط: 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 17:50 ] [ دکتر رشیدی ]
  زرشک

نام علمی : Berberis vulgaris

نام عمومی : Barberry

نام انگلیسی : Barberry

نام خانواده : Berberidaceae ( زرشک )

 

گیاهشناسی :

زرشک درختچه ای دائمی است که ساقه و شاخه های آن خاردار می باشد.  ارتفاع آن به 3 متر می رسد و شاخه های شکننده دارد. در صورتی که پوست ساقه و شاخه ی آن کنده شود ،‌زردرنگ است. برگ های بیضی شکل و نوک تیز با دندانه های ریزی دارد که به خارهای نازک و تیز منتهی می شود. این برگ ها به صورت متناوب و گاه فراهم بروی شاخه های جوان قرار می گیرند. گل های آن زردرنگ است که به صورت مجتمع خوشه از شاخه ها آویزان بوده و کم کم به میوه های بیضی و قرمز خوشرنگ ( به طول حداکثر 7 میلی متر و عرض 4 میلی متر ) تبدیل می شوند.

میوه بعضی از نژاد های این گیاه زرد ،‌بنفش و یا آبی تیره است. این میوه ها ترش مزه و حاوی دو دانه ی کشیده ی کوچک هستند. کلیه ی قسمت های گیاه از جمله میوه ، برگ ، ریشه ، پوست ریشه ، ساقه و گل آن مورد استفاده دارویی می باشد. گیاه زرشک در جنگل های اروپا و آسیا از جمله ایران ( شامل گیلان ، مازندران ، آذربایجان و خراسان ) می روید.

 

تاریخچه :

مصرف زرشک به قرون وسطی باز می گردد. ریش سفیدان بومی سالی شان ، از ماهونیا آکوئیفولیوم برای بهبود آکنه و سرخپوستان بومی آمریکا دانه های ماهونیا را برای درمان آسکوربوت استفاده می کردند.

جوشانده ی گیاه نیز برای بیماری های روده ای معده ای و سرفه مصرف می شده است. آلکالوئید بربرین بعنوان  منقبض کننده به قطره های چشمی اضافه میشده ولی مصرف آن امروزه رایج نیست . از میوه ی خوراکی زرشک مربا ، ژله و آب زرشک تهیه می شده ولی بدلیل طعم تلخ شاخه و ریشه کاربرد آن در طب سنتی محدود بوده است.با این حال مصارف پزشکی بسیاری از جمله معالجه سرطان ، وبا و فشار خون بالا داشته و کاربرد های دیگری نیز ار ماهونیا آکوئی فولیوم گزارش شده است از جمله : درمان تب ،‌نقرس ، بیماری های کلیوی و صفراوی ، دردهای روماتیسمی ،‌اسهال ، سوء هاضمه معدی و التهاب پوست.

 

ترکیبات مهم :

ریشه و چوب زرشک حاوی مقادیر زیادی آلکالوئید از جمله : پروتوبربرین ها ( مانند بربرین ، پالماتین و جاتوری زین ) ، مشتقات ایزوکینولین ( از جمله اوکسی آکانتین و بربامین ) و دیگر آلکالوئید ها مانند برولسین ، ماکنوفلورین و کلمبامین است.

ریشه ی زرشک ممکن است تا 3 درصد آلکالوئید داشته باشد. سه آلکالوئید بربرین ، اوکسی آکانتین و بربامین از مهمترین اجسام ریشه و چوب زرشک هستند. زرشک خوراکی حاوی ویتامین c ، قند ها و پکتین است.


 

داروشناختی و اثرات مهم :

ترکیبات ریشه و چوب زرشک دارای خاصیت قوی ضد پسوریازیس ، ضد باکتری ، ضد قارچ ، ضد تورم و التهاب ، ضد اکسیدان ، درمان آکنه و عفونت های کاندیدیایی ( قارچی ) است.

مطالعات مختلف نشان داده که اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی این ترکیبات در مواردی حتی از آنتی بیوتیک های موجود قوی تر است.

مصرف روزانه 100 میلی گرم بربرین خالص یا همراه با تتراسیکلین تاثیر چشمگیری دردرمان اسهال های شدید ( آبکی ) و حتی نوع وبایی ، ظرف 24 ساعت دارد. مهار اسهال های شدید غیر وبایی بربرین در یک روز با دارونما مقایسه شده است. این خاصیت بربرین به علت قابض بودن آن نیست و مکانیسم عمل هنوز مشخص نشده است. خواص دیگر بربرین عبارتند از : ضد تشنج ، آرامبخش ، محرک رحم و کاهش دهنده ی پرفشاری خون . تزریق زیرجلدی بربرین ممکن است منجر به بعضی از بی حسی ها شود.

زرشک، خواص درمانی فراوانی دارد از جمله کاهش فشارخون،درمان اسهال، تب و مشکلات کلیوی و ...

میوه زرشک

- قابض است و تقویت کننده قلب و کبد است و برای برطرف کردن بیماریهای کبدی مفید است این گیاه درد مفصلی، روماتیسم و تورم را تسکین می بخشد.
- انواع عفونت هائی که زرشک می تواند در درمان آن ها موثر واقع شود عبارت است از عفونت گلو، مجاری ادراری مجاری معده ای روده ای، ریه ها، عفونتهای مخمری و اسهال است باید توجه کرد که پاره ای از عفونت ها در صورت مصرف نکردن آنتی بیوتیک ممکن است خطرناک باشد. هرگز در ین فکر نباشید که در صورتی که بدن شما به آنتی بیوتیک قویتر نیاز دارد به جای آن از گیاهانی مانند زرشک استفاده کنید.
- بواسیر خونی را درمان می کند
- خونریزی را برطرف می کند
- صفرابر است

- دم کرده زرشک را برای بر طرف کردن ناراحتی ها دهان غرغره کنید. 

خواص ریشه، پوست و ساقه

سبوس و ریشه زرشک حاوی انواع بسیاری از مواد شیمیایی به نام آلکالوئید ایزو کیتولین است. دانشمندان و محققان این ترکیبات را در طول سالیانه متمادی مورد تحقیق و بررسی قرار داده اند، ولی پی بردند که آنها در واقع خواص آنتی بیوتیکی دارد. برخی ازآنها باعث پائین آوردن تب، کاهش تورم و فشار خون شده و به تنظیم ضربان قلب و انقباض عضلات قلب کمک می کنند.
- برای برطرف کردن سوزش ادرار مفید است، واریس را درمان می کند.
- نقرس و رماتیسم را برطرف می کند.
- بی اشتهایی را برطرف می کند.
- اعمال دستگاه گوارش را منظم می کند و سوء هاضمه را از بین می برد.
- برای درمان زردی و یرقان موثر است.
- آنهایی که مبتلا به ورم طحال هستند می توانند برای معالجه از این گیاه کمک بگیرند.

- برای معالجه بواسیر نافع است.

خواص برگ زرشک

- اسهال های مزمن را درمان می کند – برگ زرشک دارای مقدار زیادی ویتامین ث می باشد بنابراین در درمان بیماری اسکوربوت اثر مفید دارد- در موقع آنژین و گلودرد، دم کرده برگ زرشک را غرغره کنید.
- مصرف مقدار زیاد زرشک و یا ساقه و برگ آن برای زنان حامله مناسب نیست.
- میزان مصرف بالای این گیاه به مدت طولانی می تواند سبب ناراحتی معده و روده ها شود و جذب ویتامین B کافی در بدن را مشکل می کند


سمیت و عوارض جانبی :

مسمومیت با آلکالوئید های زرشک با استفراغ ، نفریت ( التهاب کلیه ) ،‌رخوت ( کرختی ) و خواب آلودگی شروع می شود. همچنین فراورده های موضعی زرشک ممکن است باعث سوزش ،‌قرمزی و خارش پوست شود. قابل ذکر است که آلکالوئید ها در خود گیاه وجود دارند ولی میوه ها خوراکی هستند و مصارف زیادی بصورت مربا، ژل و آبمیوه در دنیا دارند.

 

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

با توجه به اینکه آلکالوئید های زرشک محرک رحم هستند ،‌زنان حامله و شیرده باید آن را با احتیاط مصرف کنند.

 

طریقه و میزان مصرف :

تنتور : روزانه 2 تا 4 میلی لیتر بصورت خوراکی مصرف شود.

پوست ساقه : روزانه 5/1 تا 3 گرم بصورت جوشانده مصرف شود.

پودر پوست ساقه : روزانه 5/0 تا 1 گرم پودر پوست خشک بصورت جوشانده مصرف شود.

پوست ریشه : روزانه 2 گرم بصورت جوشانده مصرف شود.

پودر پوست ریشه : روزانه 1 گرم بصورت دمکرده مصرف شود.

میوه : روزانه 5 گرم در 150 میلی لیتر آب مصرف شود.

 

مهمترین اثرات گزارش شده :

ضد آمیب ، ضد آلزایمر ، ضد آریتمی ، ضد آرتریت ، ضد میکروب ، ضد سرطان ، ضد تشنج ، ضد تهوع ، ضد هلیکوباکتر ، ضد التهاب ، ضد خارش ، ضد تب ، جبران کننده ی ویتامین C ، ضد اسپاسم ، قابض ، صفرا آور ، معرق ، ادرار آور ، خلط آور ، ضد قارچ ، ضد استیل کولین استراز ، تقویت کننده ی کبد ، کاهش دهنده ی پرفشاری خون ، محرک سیتم ایمنی بدن ،‌مسهل ، مسکن ، آرامبخش ، تقویت کننده ی رحم ، گشاد کننده ی رگ ها و تند یا کنند کننده ی حرکات دودی روده ها .

 

نکات قابل توجه :

1-  گونه ی دیگر گیاه زرشک ، بربریس آکوئی فولیوم می باشد که به آن ماهونیا آکوئی فولیوم نیز می گویند. این گونه از نظر خواص مانند گونه ی ولگاریس است.

2- بیشترین مواد موثره زرشک ( از جمله آلکالوئید ها ) درریشه ی آن وجود دارد و داروهای مختلف زرشک را از این قسمت تهیه می کنند. بنابراین بیشترین تاثیر دارویی و درمانی این گیاه مربوط به ریشه ی آن است و میوه بعضی  از این ترکیبات را در خود داشته و بیشتر مصرف خوراکی دارد.

3- در مورد میوه ی زرشک تحقیقات زیادی در حال انجام است و در آینده ی نه چندان دور مواد و خواص بیشتری از آن گزارش خواهد شد.موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 12:55 ] [ دکتر رشیدی ]
 درمان گیاهی تنگى نفس

 

اسانس اكالیپتوس براى ضد عفونى كردن جهاز تنفس و خشك كردن ترشحات آن مفید است.

انقوزه براى تنگى نفس مصرف می شود.

پرتقال تنفس و جریان خون را در دستگاه تنفسى بدن، منظم و آسان مى سازد.

براى جلو گیرى از تنگى نفس در اطفال، مادر باید مراقب باشد تا طفل دچار سرما خوردگى نشود. زیرا در سرما خوردگى، نسوج لنفاوى داخل بینى كودك ورم كرده مانع تنفس می شود.

براى جلو گیرى از سرما خوردگى، مادر باید نه تنها در موقع عوض كردن لباس كودك مواظب باشد كه اطاق به اندازه كافى گرم باشد، بلكه باید دقت كند لباسى كه به كودك مى پوشاند، تر و یا نمناك نباشد. همچنین عمل پوشاندن لباس را نباید زیاد طول بدهد.

سرما خوردگى مزمن نه تنها مخاط داخل بینى را متورم كرده و طفل را دچار تنگ نفس می كند بلكه حتى امكان دارد به رئتینش هم صدمه زده او را مبتلا به برونشیت، ذات الجنب و یا ذات الریه نماید.

تره را با ماء الشعیر یا با جو بپزید و بخورید براى درمان تنگى نفس مفید است.

بهترین دارو براى تنگى نفس شیر خشت است.

لیموى شیرین در درمان تنگى نفس بسیار میوه مفیدى است و روزى ده دانه یا زیادتر نباید خورده شود. مغز خیار و كاهوى پخته، پاچه گوسفند، آش كدو با گشنیز و تمام خنكی ها كه ترش نباشد براى امراض سینه و تنگى نفس خوب است به شرط پرهیز كردن از دخانیات.

زرده ی تخم مرغ با بزرك (تخم كتان) براى نفس تنگى خوب است.

مرباى به، جهت نرم كردن و درمان سرفه و تنگى نفس سود بخش مى باشد.

والك، سرشار از ویتامین (ث) بوده و داراى لعاب و صمغ زیاد است. سینه را نرم می كند و درمان خوبى براى تنگى نفس مى باشد.

برگهاى تازه گزنه، تنگى نفس را تسكین می دهد. خوردن برگ پخته گزنه با جوشانده جو، جهت امراض سینه و تنگى نفس تجویز شده است.

كرفس جهت تنگى نفس مفید است.

تخم كاسنى جهت تنگى نفس سودمند مى باشد.

جوشانده بذر رازیانه با پرسیاوشان و انجیر جهت سرفه و تنگى نفس تجویزشده است.

براى تسكین تنگى نفس بهتر است برگ نعنا را همراه با مستكین بجوند، و نیز توت فرنگى یكى از دشمنان سرسخت تنگى نفس مى باشد و سرفه‌هاى خشك را درمان می كند.

آب پیاز خام را گرفته با آب لیمو مخلوط كرده بخورید تا مرض شما بر طرف شود، و نیز آب شلغم، آب هویج و آب كرفس خام، در صورتى كه با آب لیمو مخلوط شود تنگى نفس را معالجه می كند.

ترب سیاه براى درمان انسداد مجارى تنفسى تجویز می شود.

دانه‌هاى رازیانه با پرسیاوشان و گل گاو زبان در درمان خفقان و تنگى نفسبه كار مى رود.

گل ختمى معالج عفونتهاى مجارى تنفس است.

توت فرنگى با گیلاس براى مجارى تنفس مفید می باشد، به همین جهت كسانى كه از جهت تنفس دچار زحمت می باشند باید آن را مصرف كنند.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 12:37 ] [ دکتر رشیدی ]
                   بیماریهاى كبد و محافظت از آن

 

كبد حافظ سلامتى بدن است و در عمل گوارش و تنظیم دستگاه گردش خون سهیم مى باشد. داراى سلولهاى ریز هپاتیك مى باشد كه خاصیت ضد سم سازى دارند كبد داراى وظایف مهمى است، از جمله آنكه: ترشح صفرا می كند كه براى هضم غذا مفید است. گلبول مى سازد. با كمك انسولین، قند خون را تنظیم می كند اوره مى سازد. گلیكوژه درست می كند. وظیفه مهم كبد جذب مواد غذایى سه گانه یعنى چربیهاى و قندها و مواد

سفیده اى است كه آنها را تغییر شكل می دهد و براى تعذیه سلولها آماده مى سازد.

پرخورى، مخصوصا مصرف غذاهاى پر چربى، كبد را تنبل و كم كار و بیمار می سازد. شرب الكل و افراط در آن و استعمال مواد مخدر، موجب تورم و بیمارى كبد می شوند، عفونتهاى حاد، امراض جلدى از قبیل سیفلیس ، خطر جدى براى كبد ایجاد می نمایند، مالاریا و سل، در ناراحتى كبد اهمیت بسزائى دارند و آن را بزرگ و فرسوده و كم كار می كنند.

" هپاتیت " بیمارى حاد و تورم مزمن كبد است، در اثر بدى تغذیه و عوامل دیگر فعالیت سلولهاى " هپاتیك " كبد متوقف گردیده و در كبد ایجاد عفونت می نمایند، تورم كیسه و مجراى صفرا نیز مزید بر علت می شود، وقتى كبد كم كار كند بدن دچار سوء هاضمه می شود و آثار آن از قبیل تورم زیر چشم و پلك و زردى چشم ظاهر می گردد.

به تجربه ثابت شده كسانى كه مبتلا به درد كبد هستند اگر گوشت بخورند مرضشان شدت مى یابد و اگر برعكس به خوردن سبزى بپردازند بسرعت حالشان رو به بهبود مى نهد چرا كه گوشت موجب می شود چنین اعضاء بیشتر كار كنند.

مصرف زیاد گوشت، بار كبد را سنگین كرده و موجب اختلال دستگاه بدن خواهد شد. تمام بیماریهاى كبدى مربوط به امراض تغذیه هستند و با آب انگور مخلوط با میوه‌هاى ترش دیگر معالجه شده و شفا مى یابند.

براى اینكه كبد استراحت كند و از اختلالاتى كه دارد شفا یابد، احتیاج به موادى دارد كه سرشار از املاح و ویتامینها باشد.

كبد با غذاهائى مثل: سوسهاى تند، گوشتهاى كنسرو شده، سرخ كردنی ها، تخم مرغ، پنیر، شیرینى و نان، ناراحت می شود.

 

درمان های گیاهی بیماری های کبد

 رژیم انگور نخست به مدت ده روز و سپس به مدت سه یا چهار ماه تمام بیماریهاىكبدى را معالجه می كند و در این مورد باید آب انگور نوشید، آب انگور همچنین پرخونى كبد را رفع مى نماید.

زرد چوبه به درمان بیماریهاى كبد كمك می كند.

دمكرده ریشه خشك ریوند چینى اثر آرام بخش در مورد تخفیف بحرانهاى كبدى دارد. براى تهیه پنج تا ده گرم ریشه خشك ریوند چینى را در یك لیتر آب جوش بریزید و پانزده تا بیست دقیقه دم كنید و بعد یك فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید.

جوشانده كاكل ذرت براى اختلالات كبد مؤثر و مفید است هر وقت دچار عوارض كبد و كیسه صفرا شدید سى تا چهل گرم كاكل ذرت را در یك لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید و پانزده دقیقه دم كنید. سپس آن را صاف كرده و هر روز، پنج بارو هر بار نیم فنجان از آن را بنوشید.

اكلیل كوهى به كبد كمك می كند. و مرض استسقاء مرض تشمع كبدى (سیروز) ورم و نارسائى كبدى را معالجه می كند.

كبد ما به لیمو احتیاج دارد و ما هر چه بیشتر آب لیمو مصرف كنیم بیشتر عمل كبد را به حال عادى و طبیعى در خواهیم آورد تا به اندازه كافى كیسه صفرا نیز به كار افتاده و صفرا ترشح كند.

آرتیشو چون داراى اینولین مى باشد و غذاى كالرى دارى است براى اشخاصى كه كبد ضعیف و حساسى دارند مفید مى باشد، آرتیشو با هویج، مر همى عالى براى كبد است و اعمال ضد سموم كبد را تقویت می كند. وقتى كبد شما ضعیف می شود و خوب كار نمى كند، یك ساعت قبل از ناهار و شام دوازده روز متوالى یك فنجان جوشانده شیرین آرتیشو را بخورید و براى تهیه آن چهار برگ تازه آرتیشو رادر یك لیتر آب به آهستگى آن قدر بجوشانید تا به هفتاد و پنج سانتى لیتر تقلیل یابد، آرتیشو را براى معالجه گرفتگى و نارسائى كبدى هم به كار مى برند.

پیاز چون ادرار آورى قوى است براى بیمارى تشمع كبدى (سیروز) مصرف آن مفید است.

ریشه‌هاى دو ساله جعفرى كه در حرارت كوره به سرعت خشك شود و چهل گرم آن را در یك لیتر آب بجوشانید، در معالجه كبد خدمات مهمى انجام می دهد.

مصرف كمپوت ریواس را در بیماریهاى كبد تجویز مى كنند. شنگ به كار كبد كمك می كند.كاهو اثر نیكوئى در معالجه كبد دارد.

مصرف كرفس قمرى به بیماران كبدى توصیه می شود. سالاد هر نوع كلم نتایج عالى و مؤثرى در بیماریهاى كبد دارند.

مصرف گوجه فرنگى براى بیماران كبدى مفید است.

جوشانده ریشه علف هفت بند، داروى خوبى براى رفع انسداد كبد است. براى تهیه جوشانده ریشه علف هفت بند باید سى گرم ریشه علف هفت بند را كه خشك یا تازه باشد در كمى آب بجوشانید. بعد آب آن را دور بریزید و ریشه‌هاى علف هفت بند را تكه تكه كرده و دوباره در یك لیتر آبجوش مدت دوازده دقیقه بجوشانید و هشت گرم شیرین بیان را با پوست یك لیمو در آن بیاندازید و بگذارید دم بكشد، بعد آن را بنوشید.

شربت غلیظى كه از نوك مارچوبه را در هاون كوبید و شیره آن را كشید و چند ساعت بعد وقتى ته نشین شد،

آن را صاد كرد، سپس در ظرفى ریخت و آن ظرف را در آبى كه مى جوشد گذاشت. در مقابل صد گرم از این شربت، صد و هشتاد گرم شكر به آن اضافه كرده و به هم بزنید تا به قوام آید. سپس آن را در بطرى در بسته اى ریخته و در آن را محكم بسته و در جاى خشكى حفظ كنید.

دم كرده ریشه بوداده كاسنى به مقدار ٥٠ گرم در یك لیتر آب براى اشخاصى كه كبد تنبلى دارند توصیه شده است. دمكرده برگ كاسنى وحشى به مقدار ٢٥ گرم در یك لیتر آب، در درمان دردهاى كبدى مؤثر است.

هویج از سبزیهاى عالى و ممتاز در درمان عفونتهاى كبدى است، زیرا جریان صفرا را تسریع مى كند و ترشحات كیسه صفرا را افزایش مى دهد. براى معالجه كبد روزى یك وعده از غذاى زیر میل كنید.

مقدار ٧٥٠ گرم هویج را خوب پاك كنید آن را به برشهاى خیلى نازكببرید و آن را در ظرفى كه مقدارى آب نمك دارد بیندازید دو گرم جوش شیرین و ٦٠ گرم كره به آن اضافه كنید و با آتش ملایمى آن را به جوش بیاورید تا آب آن به كلى بخار شود.

هر صبح ناشتا یك لیوان آب هویج خام بخورید. براى بیماریهاى كبد مفید است.

اشخاصى كه كبد تنبلى دارند و كبد آنها به زحمت كار مى كند و اعمال ضد مسمومیت را انجام نمى دهد، اگر قبل از صرف غذاى اصلى خود موقع ناهار و شام ده تا دوازده گوجه یا آلوى سیاه خشك را به ترتیب زیر تهیه و مصرف كنند نتیجه مطلوبى خواهند گرفت، طرز تهیه آن چنین است: شب ده تا دوازده آلوچه خشك را جدا كرده و گوشه اى از آن را با كارد سر تیز شكاف دهید و یك ساعت آن را در آب خیس كنید. بعد آن را در همان آب یك تا سه ساعت بجوشانید و سه بار آب آن را با آب گرم عوض كنید و آن را تا گرم است میل كنید.

براى معالجه قولنج كبد باید بادام تلخ را بكوبید و به شكل ضماد در آورید و روى قسمتهایى كه درد مى كند بگذارید.

اگر صبح ناشتا گریپ فروت میل كنید كبد را پاك مى كند. توت فرنگى بواسطه داشتن مقدار زیادى اسید سالسیلیك در معالجه درد كبد اثر زیادى دارد. اگر جوشانده بوته توت فرنگى به مقدار ٥٠ گرم در یك لیتر آب نوشابه عادى شما شود، درمان مؤثر بیماریهاى كبدى است.

خرما لو مجارى كبد را شستشو مى دهد ولى باید میوه رسیده آن مصرف شود.

بیست تا بیست و پنج گرم پوست ریشه‌هاى زرشك را در نیم لیتر آب سرد ١٠ تا ١٥ دقیقه بگذارید بخیسد. بعد آن را روى آتش بگذارید تا به جوش باید و بعد آن را صاف و با شكر شیرین كنید و بعد از غذا یك فنجان از آن را بنوشید این جوشانده عمل كبد را تقویت و صفرا را به جریان من اندازد.

براى معالجه عفونتهاى كبد، زغال اخته فرنگى میل كنید. یا قاشق سوپخورى روغن مایع زیتون براى اشخاصى كه از درد كبد مى نالند داروى شفابخش ممتازى است و باید آن را صبح ناشتا بخورند. روغن زیتون به كبدهاى تنبل كمك مى كند و كیسه صفرا هم به فعالیت افتاده و از تولید و تكثیر میكروبها در امعاء جلوگیرى مى كند كسانى كه روغن زیتون را صبح ناشتا دوست ندارند مى توانند آن را با آب لیمو مخلوط ساخته میل كنند.

مصرف سیب را براى اشخاص كه مبتلا به امراض كبدى شده اند تجویز مى كنند زیرا سیب اعمال اعضاى بدن را مرتب كرده و كبد را تقویت مى نماید.

سى گرم دم گیلاس را در یك لیتر آب به مدت ١٠ دقیقه بجوشانید و آن را براى انسداد مجارى كبد مصرف كنید. اگر دم گیلاس خشك مصرف مى كنید بهتر است و باید از ١٢ ساعت قبل آن را در آب سرد بخیسانید تا نرم شود.

مصرف ممتد شاه تره براى تصفیه خون و دفع سموم كبد مفید است.

جوشانده گل گونه سفید، به مقدار ٣٠ گرم در یك لیتر آب براى درمان نارسائى كبد مفید است.

خوردن گرد زغال چوب با شیر در درمان بیماریهاى كبدى اثر قاطعى دارد.

احتیاط:

اسفناج چون داراى نمك اسید اوكسالیك است براى اشخاصى كه كبد حساس و ناراحتى دارند ممنوع است.

كلم چون دیر هضم است براى كسانى كه به اختلالات كبدى دچار هستند مناسب نیست.

اشخاصى كه كبد ضعیفى دارند نباید در مصرف زرد آلو افراط كنند


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 12:36 ] [ دکتر رشیدی ]

درمان گیاهی اگزما ،خارش پوست و حساسیت (آلرژی)

حساسیت پوستی  و خارش می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که به عنوان مثال می توان به نیش حشرات و یا تماس مواد شوینده با دست و پا در هنگام شستشو اشاره کرد . در اینجا به بررسی چند گیاه دارویی که برای این مشکل مفید هستند اشاره می کنیم.

تذکر مهم : کسانی که به هر دلیلی دچار خارش پوستی می باشند لازم است از مصرف پیاز ، سبزی خوردن ، ادویه ، توت فرنگی ، ماهی و میگو خودداری کنند.

 

1-      مصرف دارویی: ضد خارش بدن ، ضد اگزما ، ضد گزش حشرات

 

نام گیاه دارویی : باباآدم

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

1-      مقدار 20 تا30 گرم ریشه باباآدم را در دو لیوان اب حل کرده یا بجوشانید و صبح و ظهر و شب هر دفعه یک استکان با کمی قند تناول نمایید.

2-      علاوه بر خوردن باید از جوشانده یا دم کرده روزانه دو تا سه بار در محل خارش بمالید.

 

 

 

     2- مصرف دارویی: ضد خارش و آلرژی ، ضد گال ، ضد اگزما

 

نام گیاه دارویی: بادرنجبویه

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

دو استکان گیاه بادرنجبویه را در یک لیوان اب جوشانده و پس از صاف کردن ، آب آن را بر پوست مبتلا بمالید و این کار را چند بار تکرار کنید.

 

 

3-      مصرف دارویی : ضد خارش و سوزش حاصل از نیش حشرات

 

نام گیاه دارویی: لیمو

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

مقداری آب لیمو را در محل بمالید و گهگاه تکرار کنید.

 

 

4-      مصرف دارویی : ضد خارش ، ضد اگزما

 

نام گیاه دارویی : حنا

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

در شبانه روز چند مرتبه مقداری پودر خشک حنا در بر زخم بمالید.

 

5-      مصرف دارویی : رفع خارش بیماری های پوستی و ضد آماس پوست

 

نام گیاه دارویی : زردچوبه

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را در کمی آب گرم حل نموده و به صورت خمیر بر محل بمالید و یا برپارچه ای پهن کرده و در محل مورد نظر قرار دهید.

 

 

6-      مصرف دارویی : ضد خارش پوست، ضد اگزما  

 

نام گیاه دارویی : کرچک (روغن کرچک)

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

در شبانه روز چند مرتبه به آرامی روغن کرچک را به پوست بمالید.

 

 

7-      مصرف دارویی : ضد خارش پوست ف ضد آلرژی ، ضد اگزما

 

نام گیاه دارویی : گیشنیز

 

شکل دارویی و مقدار مصرف:

مقداری گیشنیز تازه را پس از شستن ، کوبیده ، با مقداری پودر نان خشک مخلوط نموده ، برپوست بمالید و تا بهبودی کامل تکرار نمایید.

درمان آلرژی (حساسیت) , اگزما وخارش پوست با داروهای گیاهی


به نقل از طب گیاهی دکتر رجحان

تذکر: هر کس دچار خارش پوست می باشد لازم است از مصرف پیاز سبزی خوردن, ادویه جات , توت فرنگی , ماهی و میگو خود داری نماید.

1- مصرف داروئی : ضد خارش بدن ( آلرژی ), ضد اگزما , ضد گزش حشرات
نام دارو : بابا آدم= باردان
اشکال داروئی و مقدار مصرف : 1- مقدار 20 تا 30 گرم ریشه بابا آدم را در دو لیوان آب دم کرده یا می جوشانند و صبح و ظهر و شب هر دفعه یک استکان با کمی قند تناول می کنند 2- علاوه بر خوردن باید از جوشانده یا دم کرده فوق روزی 2 یا 3 مرتبه در محل خارش بمالند

2- مصرف داروئی : ضد خارش و کهیر ( آلرژی ) , ضد جرب یا گال , ضد اگزما
نام دارو : بادرنجبوبه= فرنجمشک = ترنجان
اشکال داروئی و مقدار مصرف : دو استکان گیاه بادرنجبوبه را در یک لیوان آب جوشانده پس از صاف کردن , آب آنرا بر پوست بیمار بمالند و روزی چند مرتبه تکرار نمایند.

3- مصرف داروئی : ضد خارش و سوزش حاصل از گزش حشرات
نام دارو : آب لیمو
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری آب لیمو در محل آهسته بمالند و گاهگاهی تکرار کنند.

4- مصرف داروئی : ضد خارش ( آلرژی ) , برای درمان سوختگی ها و پیشگیری از بروز تاول
نام دارو : پنبه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : ضماد شکوفه و برگ پنبه را بر محل مورد نظر بمالند

5- مصرف داروئی : ضد خارش و ضد اگزما (آلرژی)
نام دارو : حنا
اشکال داروئی و مقدار مصرف : شبانه روزی چند مرتبه مقداری پودر خشک حنا را بر محل بمالند

6- مصرف داروئی : ضد خارش , ضد کهیر (ضد آلرژی) , ضد اگزما
نام دارو : خردل سیاه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : یک قاشق چایخوری پودر خردل را در یک استکان سرکه حل نموده آهسته بر محل بمالند ولی زیاد ماساژ ندهند.

7- مصرف داروئی : رفع خارش بیماریهای پوستی , ضد آماس پوست
نام دارو : زرد چوبه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : یک قاشق غذاخوری پودر زرد چوبه را در کمی آب گرم حل نموده بصورت خمیر بر محل بمالند و با بر پارچه ای پهن کرده در محل مورد نظر قرار دهند

8- مصرف داروئی : درمان کهیر و خارش های پوستی ( آلرژی ) , ضد اگزما
نام دارو : عناب
اشکال داروئی و مقدار مصرف :1- عناب خشک را کوبیده پودر آنرا به تنهائی و یا مخلوط با کمی عسل یا کمی سرکه در محل بمالند و روزی چند مرتبه تکرار کنند.2- دو استکان عناب را در یک لیوان آب جوش مدتی در حدود 10 دقیقه می جوشانند تا نرم
شود سپس آنرا فشار داده هسته و تفاله آنرا جدا نموده بقیه را صبح ناشتا تناول کنند و چند روز تکرار نمایند.

9- مصرف داروئی : ضد کهیر و اگزما , ضد خارش و خشکی پوست
نام دارو : کتان = برزکتان = برزک
اشکال داروئی و مقدار مصرف :مقداری روغن برزک را بر پوست مالیده روزی چند مرتبه تکرار کنند

10- مصرف داروئی :ضد خارش پوست ( آلرژی ) , ضد اگزما
نام دارو : روغن کرچک
اشکال داروئی و مقدار مصرف : شبانه روزی چند مرتبه روغن کرچک را بر پوست آهسته بمالند.

11- مصرف داروئی: ضد خارش و لک های پوستی
نام دارو : مورد= مورت
اشکال داروئی و مقدار مصرف : یک لیوان برگ مورد را در دو لیوان آب جوشانده صاف کرده آنرا شبانه روزی چند مرتبه بر پوست بمالند

12- مصرف داروئی : ضد خارش پوست و آلرژی
نام دارو : انار شیرین
اشکال داروئی و مقدار مصرف : شبانه روزی لا اقل یک انار یا یک لیوان آب انار تناول نمایند.

13-مصرف داروئی : ضد خارش پوست و ضد آلرژی
نام دارو: آب غوره
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری آبغوره را شبانه روزی سه مرتبه بر پوست بمالند

14- مصرف داروئی: ضد خارش پوست , ضد آلرژی
نام دارو: سرکه = اسید استیک
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری سرکه طبیعی را شبانه روزی سه مرتبه یا چهار مرتبه بر پوست بمالند

15- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد خارش دستگاه تناسلی زنانه
نام دارو : روغن بادام تلخ
اشکال دارویی و مقدار مصرف : مقداری روغن بادام تلخ را روزی چند مرتبه بر پوست بمالند

16- مصرف داروئی : ض خارش پوست
نام دارو: خیار
اشکال داروئی و مقدار مصرف : ابتدا خیار را تمیز شسته پوست آنرا بگیرید سپس مابقی آنرا نرم کوبیده بصورت ضماد بر پوست بگذارند و تا تسکین خارش روزی چند مرتبه ادامه دهند

17- مصرف داروئی : ضد خارش پوست و دستگاه تناسلی , ضد آلرژی
نام دارو : آبلیمو ترش
اشکال داروئی و مقدار مصرف :1- روزی چند مرتبه مقداری آبلیمو بر پوست و محل تناسلی بمالند 2- شبانه روزی یک یا دو لیوان شربت آبلیمو تناول کنند

18- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد آلرژی و کهیر
نام دارو: موز
اشکال داروئی و مقدار مصرف : پوست موز را جدا کرده و مغز آنرا کوبیده با مقداری سر که و آبلیمو مخلوط نموده شبانه روزی چند مرتبه بر پوست بمالند

19- مصرف داروئی : درمان خارش پوست همراه با ترشح = اگزمای مرطوب , درمان خارش دستگاه تناسلی زن و مرد
نام دارو : با بونه
اشکال داروئی و مقدار مصرف :1- پودر بسیار نرم بابونه را بر پوست بمالند 2- یک لیوان بابونه را در دو لیوان آب جوشانیده صاف کرده آنرا روزی چند مرتبه بر پوست بمالند

20- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد خارش دستگاه تناسلی زنان
نام دارو : پونه= پودونه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : یک لیوان پونه را در دولیوان آب جوشانیده بر موضع بمالند و تا بهبودی کامل ادامه دهند

21- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد کهیر , ضد آلرژی
نام دارو: تره
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری تره را تمیز شسته بکوبند و آب آن یا له کرده آنرا بر پوست بمالند.

22- مصرف داروئی : ضد خارش پوست
نام دارو : سیر
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری سبر تازه را نرم کوبیده با کمی عسل مخلوط نموده بر پوست بمالند

23- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد آلرژی , ضد کهیر
نام دارو : شلغم
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری شلغم را در آب پخته و بر پوست بمالند

24- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد آلرژی , ضد کهیر , ضد اگزما
نام دارو : گشنیز
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری گشنیز تازه را پس از شستن نرم کوبیده , با مقداری پودر نان خشک مخلوط نموده بر پوست بمالند و تا بهبودی کامل تکرار نمایند.

25- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد کهیر و آلرژی , ضد اگزما
نام دارو : مرزه
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری مرزه را در آب پخته بصورت ضماد بر پوست محل قرار دهند.

26- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد کهیر و آلرژی
نام دارو : هویج
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری هویج را قبلا تمیز شسته سپس کوبیده خام و نرم آنرا بر پوست بمالند و تا بهبودی کامل روزی چند مرتبه تکرار نمایند.

27- مصرف داروئی : ضد خارش پوست , ضد اگزمای خشک و مرطوب
نام دارو : لوبیا
اشکال داروئی و مقدار مصرف : دانه لوبیای خشک و خام را نرم کوبیده پودر آنرا بر پوست بمالند.

28- مصرف داروئی : ضد خارش پوست
نام دارو : نخود
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری نخود را در کمی آب طوری می پزند که پس از کوبیدن بصورت خمیر در می آید. از این فرآورده بر پوست محل خارش می مالند.

29- مصرف داروئی : ضد خارش , ضد اگزما , ضد تحریکات جلدی ,ضد سوختگی
نام دارو : نشاسته
اشکال داروئی و مقدار مصرف : پودر بسیار نرم نشاسته خام را بر پوست بمالند و تکرا کنند.

30- مصرف داروئی: ضد خارش
نام دارو : جو
اشکال داروئی و مقدار مصرف : مقداری آرد جو را در مقداری سرکه طوری می پزند که سر انجام بصورت خمیر در آید. از این فرآورده بر پوست می مالند.

31- مصرف داروئی : ضد خارش و حساسیت , ضد آلرژی , ضد آماس
نام دارو : شیرین بیان
اشکال داروئی و مقدار مصرف : 1- صبح و شب بالغین هر دفعه یک قاشق چایخوری از پودر آن تناول نمایند و اطفال نیم قاشق چایخوری. 2- و یا ممکن است بالغین از عصاره یا شربت آن صبح و ظهر و شب هر دفعه یک قاشق چایخوری و اطفال نیم قاشق
چایخوری تناول نمایند. هشدار : مصرف شیرین بیان لینت مزاج می دهد.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 12:10 ] [ دکتر رشیدی ]

با همسر عصبانی چطور برخورد کنیم

 

 موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391 ] [ 11:48 ] [ دکتر رشیدی ]
طیق درخواست چند نفر از بیماران که تمایل داشتند که بدانند چه غذا هایی موثر  برروی باروری جنین پسر یا دختر میشود.

مصرف زیاد مواد کلسيم دار و منیزیم دار مثل غذاهای حاوی كلسیم و منیزیم مانند شیر و سایر لبنیات، ماهی، میگو، سبزیجات تازه مثل كرفس، پیاز و اسفناج، كاكائو و غذاهای شیرین، همراه با حذف نمك از غذا می‌توانند احتمال دختر شدن جنین را زیاد كنند. و فقير از سديم و پتاسيم براي دخترزايي شروع شود

رژیم‌های غذایی خاص برای انتخاب جنسیت فرزند از 2 ماه قبل از بارداری باید شروع شوند

موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 14:35 ] [ دکتر رشیدی ]

با مواد غذایی طبیعی دندان هایتان را سفید کنید!


 

قهوه، چای و برخی نوشابه‌ها و سودا همه موجب ایجاد لکه روی دندان‌ها و تیره شدن آنها می‌شوند.

اما موادغذایی هستند که به سفید کردن دندان‌هایتان به طور طبیعی و به مرور زمان کمک می‌کنند.

البته این موادغذایی به اندازه محصولات خاص حرفه‌ای مخصوص اینکار موثر نیستند اما ارزان و طبیعی می باشند. این دو نکته به اندازه کافی گیرا هستند که شما را به سمت این مواد غذایی بکشاند.موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 14:12 ] [ دکتر رشیدی ]

لاغر کننده های گیاهی

 

داروهای گیاهی از سه طریق به کاهش وزن کمک می کنند:

 

۱) از طریق دفع سریع غذا و غیر قابل دسترس کردن غذا برای جذب بدن که می توان از داروهای (ملین ـ مسهل ـ مدر )استفاده کرد مانند:سنا -زنیان ـ گل راعی ـ ختمی ـ گلسرخ و......

 

۲) از طریق سوخته شدن چربیها(بالا بردن کار غده تیروئید):انیسون ـ زیره ـ خرگوشک ـ سیاه دانه و.......

 

۳) مواد محلل چربیها و غیر قابل نفوذ آنها در بدن: سرکه(سیب) ـ چای سبز ـ ترشیجات و.....

 

 

نسخه های طلایی لاغری:


۵۰گرم سیاه دانه+۵۰گرم زیره سیاه+۲۵ گرم طباشیر+۲۵گرم تخم گشنیز+۲۵گرم هلیله سیاه+۲۵گرم لاک مغسول +۵۰ گرم زنیان

 

مواد گیاهی فوق رااز عطاری مورد اعتمادخود خریداری نموده کاملا پودرکرده روزی نصف قاشق چایخوری باعسل وآب گرم میل کنید.اگر بد دارو هستید کپسولهای خالی از لوازم بهداشتی تهیه نموده آنها را پر کنید و روزی یک تا دو کپسول به فاصله ۸ساعت میل کنید.

 

سرکه سیب را باروغن کرچک به مقدار کم روی شکم وناحیه ران ماساژ دهید(تا۳ماه)روزی یک بار به مدت ۱۰ دقیقه.

 

سعی کنید مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته را به حداقل ممکن برسانید.

 

اگر مشکل یبوست ندارید از دم کرده چای سبز روزی یک تا دو فنجان استفاده کنید.

 

سالاد سوزاننده چربی است فراموش نکنید! سالاد خود رابا کلم و کاهوی بیشترو سرکه سیب با روغن کنجد غنی کنید.

 

قبل ازورزش نصف قاشق چایخوری پودر زیره سبز یا سیاه را داخل آب حل کرده میل کنید.

 

۵دقیقه قبل از مصرف غذا نفس عمیق کشیده یک شربت خنک و کم شیرین آب میل کنید.اشتهای شما نصف میشود.

 

بعد از مصرف غذا سیب میل کنید.


احتیاط:

۱) اول رژیم غذایی بگیرید وبعد از کاهش وزن شروع به ورزش جهت کاهش بیشتر وزن کنید درغیراینصورت شما دچار دیسک و سیاتیک خواهید شد.

 

۲) در هنگام بارداری و شیردهی اصلا رژیم لاغری نگیرید چون به جنین و پوست وموی خود آسیب جدی می زنید.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 14:10 ] [ دکتر رشیدی ]
یکی از رموز سلامتی این است که تفاوت بین غذای سالم و ناسالم را دریابیم.

انتخابهایی که می کنیم سلامتیمان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. حتی تغییرات بسیار کوچک در مواد

غذایی مصرفیمان، تاثیر بسیار مثبتی روی سلامتی، آسایش فکری و جسمی و انرژی ما دارد. به طور مثال...


پروتئین های سالم آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را برای ساخت و ترمیم ماهیچه ها، پوست، مو و ناخن ها

تامین می کند و همچنین درصد کلسترول، چربی ها و مواد شیمیایی در آن پایین تر است. ماهی آزاد، سویا، حبوبات و غلات،خشکبار و خمیر بادام زمینی جزء پروتئین های سالم به حساب می آیند.

پروتئین های ناسالم مثل گوشت گاو، گوشت گوسفند و سوسیس حاوی مقدار بالایی کلسترول، چربی، هورمون و آنتی بیوتیک است.

با اینکه نیاز بدن شما را به آمینو اسیدها تامین می کنند، موجب کند شدن جریان خون در رگها می شوند.

چربی های سالم همان چربی های اشباع نشده هستند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن های گیاهی و روغن گردو جزء این دسته چربی ها هستند.

این چربی ها باعث می شوند که بدن آنتی اکسیدان های حلال چربی مثل ویتامین A، E، D و K و لیکوپن جذب کند.

چربی های ناسالم همان چربی های اشباع شده مثل کره و مارگارین هستند. استفاده از این چربی ها به انواع بیماری های قلبی، کلسترول و تری گلیسیرید بالا و چاقی می انجامد.
کربوهیدرات های سالم شامل جو دوسر، برنج قهوه ای، گندم، گل کلم، کدو تنبل، سبزیجات، سیب زمینی شیرین، حبوبات و کلیه میوه ها می شود. اینها کلسترول را پایین آورده، به هضم غذا کمک می کنند و انسولین و قند خون را تنظیم می کند.
کربوهیدرات های ناسالم درصد قند بالایی دارند و شامل آب نبات، نان سفید، انواع سودا، بستنی، کیک و شیرینی است. این مواد انسولین وقند خون را برهم می زند.
یک راه خوب برای انتخاب مواد غذایی سالم این است که آنهایی را انتخاب کنیم که رنگ شفاف تری دارند، چون این مواد حاوی مقدار بیشتری ویتامین، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی هستند. به طور مثال، گریپ فروت قرمز و صورتی حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام لیپوکن است که برای قلب بسیار مفید بوده و ضد سرطان هستند در صورتی که گریپ فروت سفید این خاصیت را ندارد. در اینجا می خواهیم 7 راه برای خوردن غذاهایی سالم تر به شما معرفی کنیم.

1- به جای کاهوی آیس برگ از این به بعد از کاهوی رومایین استفاده کنید. کاهوی رومایین حاوی مقدار بیشتری ویتامین و مواد معدنی مثل ویتامین A و C ، تیامین، ریبوفلاوین، کلسیم و پتاسیم است.

2- به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید. برنج قهوه ای در مقایسه با برنج سفید به طور طبیعی حاوی مقدار بیشتری فیبرو ریبوفلاوین و مقدار کمتری قند است. آرامتر هم هضم می شود.

3- به جای نان سفید از نان گندم کامل استفاده کنید. نان گندم کامل فیبر، آهن و پتاسیم بیشتری دارد و بسیار خوش خوراک تر از نان سفید می باشد.

4- به جای سودا سعی کنید از انواع چای سبز، سیاه و گیاهی استفاده کنید. این نوع چای ها حاوی آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی گیاهی است که سلامتی شما را بالاتر می برد. برخلاف سودا، می توانید درصد شیرینی آن را خودتان تنظیم کنید.

5- به جای حبوبات شیرین از حبوباتی استفاده کنید که کامل دانه و سبوس دار باشد. این نوع حبوبات معمولاً پروتئین، فیبر، کلسیم، آهن، ویتامین A، تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین بیشتری دارند. علاوه بر داشتن شیرینی کمتر، آرام تر هم هضم می شوند. به همین دلیل شما در طول روز انرژی بیشتری دارید و سریعاً گرسنه نمی شوید.

6- به جای شیر گاو از شیر سویا استفاده کنید. شیر سویا به هیچ وجه حاوی کلسترول و هورمون نمی باشد و میزان بسیار کمی چربی اشباع شده دارد. همچنین حاوی ایزوفلاون و سایر مواد شیمیایی گیاهی مفید است که سلامتی را بالا می برد. این نوع شیر همچنین جذب کلسیم و ویتامین های D و B6 را راحت تر می کند.

7- برای دسر به جای بستنی از شربت یا آبمیوه های نیمه منجمد استفاده کنید.

برای شروع کار در اینجا طرز تهیه یک نوع از آن آبمیوه های نیمه منجمد را به شما آموزش می دهیم. فاقد کلسترول است و فیبر و آنتی اکسیدان بالایی دارد.

شربت توت فرنگی و پرتقال:

1 تا 1.5 فنجان توت فرنگی
1.3 فنجان آب پرتقال
1.3 فنجان شیر سویا
2 قاشق غذا خوری کدو تنبل
1 قاشق غذا خوری عسل

به مدت 1 تا 2 دقیقه كلیه مواد را در آبمیوه گیری خوب با هم مخلوط کنید تا کاملاً نرم شود. این مقدار مواد برای دو نفر کافی است.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 13:54 ] [ دکتر رشیدی ]


 • خواص به دانه
 • لعاب به دانه را روي زخم ها و سوختگي ها بگذاريد تا باعث شفاي سريع آنها شود .
 • ضد تب است .
 • اسهال خوني و ساده را درمان مي كند .
 •  براي درمان جراحات گلو موثر است .
 • سرفه را برطرف مي كند .
 • براي درمان تورم هاي داخلي بدن مفيد است .
 • براي التيام ترك پوست دست وبدن ، نوك پستان ، لب و بواسير لعاب به دانه را روي موضع بماليد .
 • براي درمان خشكي زبان و دهان مفيد است .
 • آفتاب زدگي را با ماليدن لعاب به دانه بر روي پوست درمان كنيد .
 • جويدن به دانه براي تقويت نيروي جنسي مفيد است .
 • خواص دم كرده گل و شكوفه به:
 • سردرد را برطرف مي كند.
 •  مقوي معده است .
 • سينه را صاف و تقويت مي كند.
 • سرفه كودكان را برطرف مي سازد .
 • براي درمان بي خوابي دم كرده گل را با آّب بهار نارنج مخلوط كرده و قبل از رفتن به رختخواب بنوشيد .
 • خواص روغن به:
 • سرگيجه را برطف مي كند
 • براي مداواي زخم هاي دهان مفيد است .
 • خونريزي ريوي را درمان مي كند .
 • اسهال مزمن را برطرف مي كند.
 • دوست كبد است و ورم كبد را رفع مي كند .
 • زخم روده ها را درمان مي كند .
 • خواص برگ وشاخه هاي به:
 • جوشانده برگ درخت به ورم چشم را مداوا مي كند .
 • زخم ها را با جوشانده برگ به بشوئيد .
 • قابض است .
 • ضماد برگ درخت به براي ورم چشم مفيد است .
  طرز استفاده:
 •  شيره به : 50 گرم به را خرد كرده با 50 گرم عسل يا شكر مخلوط كنيد و در يك ليتر آب جوش بريزيد و آنرا روي چراغ گذاشته تا بجوشد و حجم آن به نصف تقليل يابد .
 •  شراب به : 50 رگم به خورد شده را در يك ليتر شراب ريخته و بگذاريد دو هفته بماند و سپس از آن استفاده كنيد .
 • جوشانده دانه به : 30 گرم به دانه را در يك ليتر آب جوش ريخته و آنقدر بجوشانيد تا بصورت ژله در آيد .
 • جوشانده برگ درخت به : 30گرم برگ درخت به را در يك ليتر آبجوش ريخته و مدت چند دقيقه بجوشانيد .
 • دم كرده گل به : 30 گرم گل به را در يك ليتر آبجوش ريخته و بمدت پنج دقيقه بگذاريد تا دم بكشد .
 • لوسيون پوست به : اين لوسيون براي از بين بردن چين و چروكهاي پوست از هر كرم ديگري موثر تر است .
 • روغن به : به را تكه تكه كرده و بپزيد سپس آب آنرا بگيريد و با دو برابر وزن آن روغن زيتون مخلوط كرده و آنقدر بجوشانيد تا تمام آب آن بخار شود و فقط روغن باقي بماند البته قدت كنيد كه روغن نسوزد .
  مضرات :
 • خوردن به بصورت خام خوب نيست و مضر مي باشد زيرا به خام رگهاي بدن را مسدود مي سازد و چون گرم است براي كسانيكه گرم مزاج اند خوب نيست .


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 13:51 ] [ دکتر رشیدی ]

دمنوش مناسب بیماران قلبی

 

گل صدتومانی:در رنگ های سفید، صورتی و قرمز و درشت و بسیار زیباست.

 

گل صدتومانی در صنعت داروشناسی کاربرد فراوان داشته و در تهیه چای نیز از آن استفاده می کنند. گل صدتومانی حاوی ترکیبات بسیار مؤثری است که طبق تحقیقات گسترده باعث کاهش کلسترول خون میشود.

 

از آنجا که افزایش کلسترول در خون و رسوب آن در عروق، مخاطرات بسیاری را به همراه دارد، مصرف روزانه یک فنجان از چای گل صدتومانی برای مدتی کوتاه توصیه می شود اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. باعث کاهش میزان قند خون در افراد دیابتی می شود. چای گل صدتومانی که از مخلوط یک تا دو قاشق گل خشک در یک فنجان تهیه می شود به سلامت قلب و عروق کمک کرده و با افزایش میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها به تنظیم عملکرد قلب و تعادل بخشی به میزان فشار خون کمک می کند. پیشگیری از تجمع پلاکت ها و لخته شدن خون نیز از دیگر فوایدی است که بعد از نوشیدن چای گل صدتومانی حاصل می شود.

 

افزودن کمی برگ های خشک گیاه مریم گلی به فنجان چای گل صدتومانی از کبد در برابر عوامل آسیب رسان دفاع می کند. این چای خواص آنتی اکسیدان قوی داشته و توانایی بدن را در برابر رادیکال های آزاد افزایش می دهد.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 13:46 ] [ دکتر رشیدی ]

عروسک پشت پرده

عروسک پشت پرده یا کاکنج (Physalis alkeknyi) نام یکی از گیاهان دارویی است.

موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 2- نکات علمی و آموزشی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت 1391 ] [ 13:34 ] [ دکتر رشیدی ]

زندگی معلم بزرگی است


زندگی معلم بزرگی است. درس هایی می آموزد که در هیچ کتابی نیست و در هیچ دانشگاهی تدریس نمی شود. آنها که به کتاب ها و نوشته ها بسنده کردند و مغرور شدند از درس های بزرگ زندگی محروم شدند و بسیار آسیب دیدند.

زندگی می آموزد که شتاب نکن.

زندگی می آموزد چیزهایی که می خواهی به آنها برسی وقتی دریافتشان می کنی می بینی آنقدر هم که فکر می کرده ای مهم نبوده شاید هم اصلا مهم نبوده شاید موجب اندوهت نیز گشته است.

زندگی می آموزد از دست دادن آنقدر هم که فکر می کنی سخت نیست.

زندگی می آموزد رنج ها و سختی ها با همه تلخی که در کام تو دارند اگر خودت بخواهی می توانند بسیار آموزنده و رشد دهنده باشند.

زندگی می آموزد چیزهایی که بزرگترها سر آن دعوا می کنند بزرگتر از چیزهایی نیست که کوچک ترها سر آن دعوا می کنند.

زندگی می آموزد همه لحظات تبدیل به خاطراتی شیرین می شوند بعداً که می گذری و تو در آن لحظه بی تابی می کردی و این را نمی دانستی.

زندگی می آموزد آنها که از تلخی ها می گریزند شیرینی ها را نخواهند چشید و آنها که از سختی ها می ترسند به آسودگی نخواهند رسید.

زندگی می آموزد گذشت و مهربانی شیرین است.

زندگی می آموزد آنکه کام دیگران را تلخ می کند غیر ممکن است کام خودش شیرین باشد.

زندگی می آموزد سادگی زیباتر است.

زندگی می آموزد بار بر دوش دیگران نهادن، شانه های خودت را سنگین می کند و بار از دوش دیگران برداشتن، خودت را سبکبار می کند.

زندگی می آموزد صمیمیت را.

زندگی نشان می دهد کسانی را که سنگین و بزرگ راه رفتند و خرد و شکسته شدند.

زندگی می گوید من با تو مهربانم، خیلی مهربانم اگر تو با خودت نامهربان نباشی.

زندگی می گوید بیش از آنکه تو مرا دوست می داری من تو را. بیش از آنکه تو مرا می خواهی من تو را.

زندگی می گوید تو خیلی وقت ها مرا گم می کنی. جاهای عجیبی بدنبال من می گردی، جاهایی که شاید حتی زندگیت به تنگنا کشیده می شود.

زندگی می گوید خیلی وقت ها تو از چیزی می گریزی و به تنگ می آیی که همانجا بوی عطر من پیچیده است. وقتی دست سالخورده ای را می گیری و با حوصله پا به پای او عرض خیابان را طی می کنی، وقتی به صورت کودکی گریان می خندی، وقتی نوازش دستان گرمت وجود لرزان یتیمی را گرم می کند. وقتی با حوصله و مهربانی نگاهت را به نگاه خسته پدر و مادرت گره می زنی. وقتی به همسرت فرصت می دهی تا در چشمه شکیبایی تو غبار آشفتگی و دلتنگی و خستگی اش را بزداید. وقتی با مهر و صبوری می خندی تا خنده زیبایت خنکایی باشد برای آنکه در گرمای زندگی جوش آورده است.

می بینی زندگی چه پیداست. کاش از چشمه زندگی فرار نکنی و لختی کنارش بنشینی و دویدن های بی امان این فرصت را از تو نگیرد که کفش هایت را درآوری و پایت را در زلالش از رنج شتاب های پی در پی برهانی. از آنها نباشی که مهمند و به هرکس می رسند می گویند وقت ندارم. از آنها نباشی که سلام دیگران را نمی شنود و لبخندشان را نمی بیند.


زندگی چه معلم مهربانی است.
دلتنگی های آدمی را باد ترانه ای می خواند
روياهايش را آسمان پرستاره ناديده مي گيرد

زندگی فرصتی است ، غیر قابل بازگشت ...

زندگي موهبت است ، بپذيريدش

زندگي زيباست ، تحسينش كنيد

زندگي اندوه است ، با آن مواجه شويد

زندگي تكاپو است ، به آن تن دهيد

زندگي شادماني است ، برايش نغمه سر دهيد

زندگي تعهد است ، به عهدش وفا كنيد

زندگي گرفتاري است ، تحملش كنيد

زندگي راز است ، كشفش كنيد

زندگي لذت است ، از آن بهره ببريد

زندگي اميد است ، آرزويش كنيد

زندگي سفر است ، به پايانش برسانيد

زندگي مساله است ، حلش كنيد

زندگي هدف است ، آن را به دست آوريد

زندگي نبرد است ، در آن جرات حضور داشته باشيد‍‍به خدا توکل کنید و امیدوار باشین که روزی آرزوهاتون برآورده می شهموضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ شنبه دوم اردیبهشت 1391 ] [ 20:41 ] [ دکتر رشیدی ]
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند . . .
 
.
درصد کمی از انسانها نود سال زندگی می کنند
مابقی یک سال را نود بار تکرار می کنند . . .
.
.
.
نصف اشباهاتمان ناشی از این است که وقتی باید فکر کنیم ، احساس می کنیم
و وقتی که باید احساس کنیم ، فکر می کنیم . . .
.
.
.
سر آخر، چیزی که به حساب می آید تعداد سالهای زندگی شما نیست
بلکه زندگی ای است که در آن سالها کرده اید . . .
.
.
.
وفادارترین زن ها نه موطلایی ها هستند، نه مو خرمایی ها و نه مو مشکی ها
بلکه مو خاکستری ها هستند!
چارلی چاپلین
.
.
.
همیشه در زندگیت جوری زندگی کن که ” ای کاش” تکیه کلام پیریت نشود . . .
.
.
.
دنیای بیرحمیست
چه زود پیش چشم عزیزانمان ارزان می شویم
چاره کم کردن رابطه ست که لااقل به مفت نفروشنمان . . .
.
.
.
چه داروی تلخی است وفاداری به خائن
صداقت با دروغگو
و مهربانی با سنگدل . . .
 
.
.
.
رابطه ای رو که مرده ، هر ۵ دقیقه ۱ بار نبضشو نگیر
دیگه مرده . . .
.
.
.
مشکلات امروز تو برای امروز کافی ست، مشکلات فردا را به امروز اضافه نکن . . .
.
.
.
اگر حق با شماست خشمگین شدن نیازی نیست
و اگر حق با شما نیست ، هیـچ حقی برای عصبانی بودن ندارید . . .
.
.
.
ما خوب یاد گرفتیم در آسمان مثل پرندگان باشیم و در آب مثل ماهیها
اما هنوز یاد نگرفتیم روی زمین چگونه زندگی کنیم
( ریچارد نیکسون )
.
.
.
فریب مشابهت روز و شب‌ها را نخوریم
امروز، دیروز نیست
و فردا امروز نمی‌شود . . .
.
.
.
یادمان باشد که : آن هنگام که از دست دادن عادت می شود
به دست آوردن هم دیگر آرزو نیست . . .
.
.
.
اگه یه روز حس کردی تویه یه زمان عاشق دونفری دومی را انتخاب کن
چون اگه واقعا عاشق اولی بودی به عشق دومی گرفتار نمیشدی !!
.
.
.
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور
و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان . . .
.
.
.
برای دوست داشتن وقت لازم است، اما برای نفرت گاهی فقط یک حادثه یا یک ثانیه کافی است . . .
.
.
گاه در زندگی ، موقعیت هایی پیش میآید که انسان
باید تاوان دعاهای مستجاب شده خود را بپــردازد . . .
.
.
.
به یاد ندارم نابینایی به من تنه زده باشد
اما هر وقت تنم به جماعت نادان خورد گفتند: “مگه کوری؟
.
.
.
مادامی که تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی . . .
.
.
.
هیچ انتظاری از کسی ندارم! و این نشان دهنده ی قدرت من نیست !
مسئله ، خستگی از اعتماد های شکسته است
.
.
.
برای زنده ماندن دوخورشید لازم است .یکی دراسمان ویکی در قلب . . .
.
.
.
در جستجوی قلبِ زیبا باش نه صورتِ زیبا
زیرا هر آنچه زیباست همیشه خوب نمیماند
 
امـا آنچه خوب است همیشه زیباست
 


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:20 ] [ دکتر رشیدی ]

تاثیر سرطان بر روابط جنسی و زناشویی

 


 


 


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:14 ] [ دکتر رشیدی ]

چگونه هدیه ای مناسب برای آقایان تهیه کنیم؟؟

 

 


 موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:12 ] [ دکتر رشیدی ]

این پسران هرگز با شما ازدواج نمی کنند !

موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:11 ] [ دکتر رشیدی ]

کار کودکان در منزل،درست یا غلط؟

 


 موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:10 ] [ دکتر رشیدی ]
12راه قبل از طلاق1 - زود جدا نشوید :
شما برای ازدواج وقت، انرژی، پول، امیدها و رویاهایتان را هزینه کردید. فقط کسانی از جدایی‌شان رضایت دارند و احساس گناه و خطا نمی‌کنند که مطمئن باشند تمام تلاششان را برای بهتر کردن این رابطه کرده‌اند اما چیزی تغییر نکرد. پیش از تصمیم‌گیری سعی کنید همه انرژی تان را برای بهبود رابطه‌ای که درآن هستید بگذارید.

2 - فرزندانتان را درنظر بگیرید و تأثیر طلاق را بر زندگی آنها جدی بگیرید :
کودک نوپا، بچه دبستانی و فرزندتان که از لحاظ عاطفی به پدر و مادرش وابسته است را نمی‌توانید قربانی تصمیم‌های خودخواهانه خودتان بکنید. تصمیم برای طلاق یا زندگی در شرایطی که به کودک آسیب‌های روانی وارد می‌شود بسیار حساس است. تغییر شرایط مالی، مکان زندگی و سبک زندگی برای کودک بسیار سخت است و او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

3 - اگر همسرتان اعتیاد دارد و یا خشونت‌طلب است از همه فرصت‌های درمانی و حمایت‌های اجتماعی و خانوادگی‌تان استفاده کنید.
مثلاً اگر همسرتان اعتیاد دارد پیش از تصمیم به جدایی به مشاوره بروید. او را به مراکز ترک اعتیاد بفرستید. از روانپزشکان کمک بگیرید و از خانواده بخواهید تا او را برای حفظ زندگی ترغیب و تشویق کنند. اما اگر بعد از همه تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایتان او رویه‌اش را تغییر نداد گزینه جدایی انتخاب خوبی است زیرا اگر فرزندانی هم داشته باشید آنها را از این بلای خانمان‌سوز دور نگه می‌دارید.

4 - تغییر کنید :
چطور می‌توانید همسر بهتری باشید؟ در بیشتر مواقع لازم است کمی انعطاف‌پذیر باشید زمانی که خودتان را تغییر می‌دهید و عادت‌ها و تفکرات اشتباهتان را کنار می‌گذارید نتیجه‌اش را در تغییر رفتار همسرتان خواهید دید. گاهی شما تلاش می‌کنید با اجبار همسرتان را تغییر بدهید غافل از اینکه خودتان باید عوض شوید. این به این معنی نیست که همسرتان هیچ ایرادی ندارد. شاید ریشه مشکلات از او باشد اما زمانی که انعطاف‌پذیر باشید، او را نیز تغییر می‌دهید بدون اینکه مجبور به بحث و دعوا بر سر این موضوع شوید.

5 ـ مشاوره بگیرید :
اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که رفتن پیش یک مشاور خانواده را وقت تلف کردن یا پول دور ریختن می‌دانید، بسیار اشتباه می‌ کنید. این طرز تفکر غلط را کنار بگذارید و مطمئن باشید کمی هزینه برای حفظ زندگی به شما ضرری نمی‌زند.

6 - همسرتان را پیش مشاور ببرید :
او را تشویق کنید تا برای حل مشکلاتی که در رابطه به وجود آمده است با مشاور گفت‌ و گو کند. شاید او مخالفت کند اما اگر ببیند شما برای جدایی جدی هستید و زندگیش را دوست داشته باشد، حتماً به پیشنهاد شما گوش خواهد داد. اگر او این پیشنهاد را نپذیرد و همچنان برسر مواضعش باشد، تصمیم‌گیری را برای هردوی شما سخت خواهد کرد.

7 - خودتان را امتحان کنید :
پیش از جدایی با توافق همسرتان، مستقل زندگی کنید. آیا به او وابسته هستید؟ آیا در این مدت به آرامش رسیدید؟ آیا دلتان برایش تنگ می‌شود یا خوشحال هستید؟ آیا به تنهایی از پس زندگی برمی‌آیید؟ این روش به شما کمک می‌کند بیشتر و عمیق‌تر فکر کنید. مطمئن باشید به نتایج جالبی می‌رسید.

8 ـ همسرتان را ارزیابی کنید :

روی یک کاغذ خوبی‌ها و بدی‌های همسرتان را بنویسید. تجربه‌های مثبت و منفی‌ای که در این زندگی به دست آوردید را نیز فهرست کنید. هر روز به این ویژگی‌ها چیزی اضافه کنید. از همسرتان نیز بخواهید همین کار را بکند. فهرست‌هایتان را باهم مقایسه کنید. چه می‌بینید؟ امید برای بهبود زندگی یا نتایجی تأسف‌بار؟

9 ـ نا امیدانه رفتار نکنید :
ممکن است به‌خاطر افسردگی و فشاری که در زندگی تحمل کرده‌اید نتوانید برای ادامه زندگی قدمی بردارید و تلاشی بکنید. وضعیت روحی‌تان را بررسی کنید آیا روزها خوشحال هستید. آیا فرزندانتان را دوست دارید؟ آیا به خودتان اهمیت می‌دهید. پاسخ هر کدام از اینها اگر نه باشد به این معنی است که از لحاظ روحی ضعیف شده‌اید. ممکن است این حالت مانع تحرک و تلاش شما برای بهبود وضعیت رابطه‌تان باشد. اگر این چنین است به فکر درمان باشید.

10 ـ عشق را رها نکنید :
علاقه می‌تواند مشکل‌گشای شما باشد. اگر می‌بینید هنوز هم همسرتان را دوست دارید و نگاه دلسوزانه‌ای به زندگی دارید می‌توانید برای بهبود رابطه امیدوار باشد. اما نفرت دریچه‌های قلب و فکر شما را برای مسالمت و همزیستی همدلانه با همسرتان مسدود خواهد کرد. اگر همسرتان رفتاری دارد که شما را آزار می‌دهد اما باز هم در درون وجودتان بارقه‌های محبت را می‌بینید برای زندگی تلاش کنید و تصمیم برای طلاق را عقب بیندازید.

11 ـ برای همسرتان نامه بنویسید :
اگر نمی‌توانید احساساتتان را بیان کنید آنها را در نامه‌ای برای همسرتان شرح بدهید. زن و شوهرهای زیادی هستند که مشکلات، افکار و احساساتشان را برای یکدیگر می‌نویسند و از آن نتیجه می‌گیرند. این روش نه قدیمی و نه بی‌فایده است. گزینه‌ای است که شاید همسرتان از آن خوشش بیاید.

12 ـ آخرین راه :
اگر همه تلاشتان را در مدت زمانی حداقل یک ساله کردید و همسرتان هیچ تغییری نکرد و زندگی‌تان سخت‌تر شد تصمیم برای جدایی چندان غیرمعقول نخواهد بود. در هر صورت این زندگی شماست که از این رابطه آسیب می‌بیند و خودخواهانه نیست اگر نمی‌خواهید اجازه بدهید کسی آن را با فشارهای روانی، آسیب‌های روحی و عاطفی و جسمی خراب کند.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 ] [ 15:9 ] [ دکتر رشیدی ]
بخشیدن کسی که دوستش داریم
.
.
.
.
.
پس از 11 سال زوجی صاحب فرزند پسری شدند. آن دو عاشق هم بودند و پسرشان را بسیار دوست

داشتند. فرزندشان حدوداً دو ساله بود که روزی مرد بطری باز یک دارو را در وسط آشپزخانه مشاهده کرد و

چون برای رسیدن به محل کار دیرش شده بود به همسرش گفت که درب بطری را ببندد و آنرا در قفسه قرار

دهد. مادر پر مشغله موضوع را به کل فراموش کرد.


پسر بچه کوچک بطری را دید و رنگ آن توجهش را جلب کرد به سمتش رفت و همه آنرا خورد. او دچار

مسمومیت شدید شد و به زمین افتاد. مادرش سریع او را به بیمارستان رساند ولی شدت مسمومیت به حدی

بود که آن کودک جان سپرد. مادر بهت زده شد و بسیار از اینکه با شوهرش مواجه شود وحشت داشت.


وقتی شوهر پریشان حال به بیمارستان آمد و دید که فرزندش از دنیا رفته رو به همسرش کرد و فقط سه کلمه

بزبان آورد.


فکر میکنید آن سه کلمه چه بودند؟

شوهر فقط گفت : عزیزم دوستت دارم

عکس العمل کاملاً غیر منتظره شوهر یک رفتار فراکُنشی بود. کودک مرده بود و برگشتنش به زندگی محال.

هیچ نکته ای برای خطا کار دانستن مادر وجود نداشت. بعلاوه اگر او وقت میگذاشت و خودش بطری را

سرجایش قرار می داد، آن اتفاق نمی افتاد. هیچ دلیلی برای مقصر دانستن وجود ندارد. مادر نیز تنها فرزندش

را از دست داده و تنها چیزی که در آن لحظه نیاز داشت دلداری و همدردی از طرف شوهرش بود. آن همان

چیزی بود که شوهرش به وی داد.


گاهی اوقات ما وقتمان را برای یافتن مقصر و مسئول یک روخداد صرف می کنیم، چه در روابط، چه محل کار یا افرادی که می شناسیم و فراموش می کنیم کمی ملایمت و تعادل برای حمایت از روابط انسانی باید داشته باشیم. در نهایت، آیا نباید بخشیدن کسی که دوستش داریم آسان ترین کار ممکن در دنیا باشد؟ داشته هایتان را گرامی بدارید. غم ها، دردها و رنجهایتان را با نبخشیدن دوچندان نکنید.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391 ] [ 14:49 ] [ دکتر رشیدی ]
سلام

 با توجه به نیاز شناخت عموم به

شناخت طبع و مزاج خود و بکار گیری

آن در امورات زندگی

برگزاری یک دوره:

 

کلاس های طب سنتی:

1)شناخت طبایع و مزاج شناسی

2)شناخت غذاها و داروهای گیاهی


برگزار میشود


در صورت تمایل افراد علاقمند


میتوانند با تماس


به(0111-22099082-2209081-2209083(


ثبت نام نمایند.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ پنجشنبه هفدهم فروردین 1391 ] [ 14:13 ] [ دکتر رشیدی ]

فرمانروای آرامش

 


"من از زندگی فقط آرامش را می خواهم !"
شاید بتوان مهم ترین هدف انسان را در تاریخ حیاتش ، رسیدن به ساحل

امن آرامش دانست، کشش به این هدف در دوره های مختلفی، در لباس

های متفاوتی خود را نشان داده است : پول، مادیات ، لذّت، شهرت ،

محبوبیت، قدرت، دین، خدا، رسیدن به استقلال، وابستگی و ... . ولی

شاید مهمترین و پر رجوع ترین جایی که انسان ها به دنبال آرامش در آنجا

می گردنند ارتباط است، انسان به این درک رسیده که حس های بشری را

تاحدی می توان به تنهایی تجربه کرد و از یک مقدار به بعد باید در جمع و با

هم در تجربه یک حس مشترک بود مثلاً تا حدی می توان به تنهایی

خوشحال بود و برای دریافت میزان بیشتر خوشحالی باید در جمع خوشحال

بود . و اینجاست که انسان برای حل مهم ترین دقدقه زندگی خود یعنی

آرامش دست به دامن ارتباط می شود. اما جدا از چگونگی و موقعیتی که

آرامش در آن مورد جستجو قرار می گیرد احساس شخصی و شرایط دیگری

هم در تجربه این حس دخالت دارد.


آرامش داشتن مسری است. نداشتن آرامش هم همین طور


جیم رون نویسنده موفق می گوید: " شما جزو آن پنج نفری هستید که

بیشتر وقت خود را با آن ها می گذرانید. " به واقع این جمله میزان تاثیر

پذیری فرد را از گروه و افرادی که با آنها در تعامل است را نشان می دهد

برای پاسخ با این که "چقدر در زندگی ام آرامش دارم ؟ " می توان به

خانواده، همکاران، دوستان و همه کسانی بیشتر اوقات روز را با آنها می

گذرانید نگاه کنید و یک جواب مشترک بین این سوال و اینکه "چقدر آنها

آرامش دارند ؟ " وجود خواهد داشت. همه ما به تدریج شبیه کسانی می

شویم که اوقات خود را با آنها می گذرانیم و اگر تنها باشیم بهتر است تا

وقت خود را صرف کسانی کنیم که ما را با ذهنیت قربانی خودشان، به

دنیای نا آرام وارد می کنند.


گذشته انسان و آرامش

چه چیزی در تجربه آرامش دخالت دارد؟

شاید شرایط و موقعیت جاری اولین و تنها جایی است که برای جواب این

سوال مورد جستجو قرار می گیرد ، اما توجه با این که شرایط حال بر روی

چه بنایی شکل گرفته ضروری به نظر می رسد و این بنا، گذشته نام دارد.

گذشته تاریک انسان ها می تواند فاکتور مهمی باشد که اثر بخش زیادی از

موارد مثبت را از بین ببرد.

گذشته مانند کوله باری از سنگ های سنگین و بزرگی است که حرکت را

کند تر و کند تر می کند ، جهت حرکت را تغییر می دهد و گاهی هم متوجه

می شویم که کوله بارمان ما را به این سو و آن سو می برد نه ما، و

دردناک تر این که تنها عذاب حمل کردن آن با ما می ماند .

افراد زیادی هستند که صدمات و خاطرات تلخ گذشته را از یاد نمی برند و

هیچ گاه از ترس و خشم رهایی نمی یابند، افرادی که والدین خود را نمی

بخشند و زندگی نا آرامی را برای خود، همسر و فرزندانشان به ارمغان می آورند.

آنچه روشن است برای فرمانروایی آرامش باید از موضع عشق و بخشش

وارد شد. برای دعوت آرامش به زندگی باید دست های مشت شده از

خشم را برای در آغوش گرفتن دنیای آرام باز کرد، باید چشم های بسته شده از ترسی که از گذشته در ما خانه کرده را به سوی نور امید گشود و این که نه برای دیگران ، بلکه برای خود بخشید و گذشته را رها کرد.


حفظ آرامش
گاه آنقدر از رسیدن به آرامشی که به آن دست می یابیم مست و مغرویم که از یاد می بریم که این نهال زیبا ، این شگفت انگیزترین خلقت خدا نیازمند توجهی ویژه است. نکته ای که انسان ها زود فراموش می کنند که حفظ آرامش از رسیدن به آرامش مهم تر است. تغییرات زمانی، مکانی، ارتباطی ، همه و همه این قابلیت را دارند که نوساناتی را در آرامش به وجود آورند و حالا است داشتن مهارت مدیریت آرامش بیشتر از هر چیزی مهم به نظر خواهد رسید . نکته قابل تامل و امیدوارانه این است که مهارت چگونگی رسیدن و نگهداری آرامش اکتسابی و یادگرفتنی است.

تغییرات و آرامش
تغییرات در زندگی و گذر زمان این قابلیت را دارد که به حس ها رنگ و بویی تازه بدهد. این ذهن بشر است که تعیین می کند که چگونه روح و جسم بدن در برابر تغییرات از خود عکس العمل دهد. در برابر تغییر، ذهن است که می گوید متناسب با باورها ، عقاید و آموزش های گذشته آرامش یا اضطراب را باید تجربه کرد .
در دنیای امروز، با تغییر مرزهای ارتباطی جدید، شیوه های زندگی و رفتاری دستخوش تحول و دگرگونی شده است و باید این نکته را همیشه در نظر داشت که اگر می خواهیم تغییری مثبت برای رسیدن به آرامش به وجود بیاوریم یا اینکه بخواهیم در برابر تغییرات آرامش مان تهدید نشود همیشه باید خودمان قسمتی از تغییری باشیم که می خواهیم در دنیا بدهیم و به بیان بهتر باید یکنواخت شدن با تپش قلب طبیعت را تمرین کنیم.
اکسیژن ناب آرامش ، گوارای وجود


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 ] [ 13:2 ] [ دکتر رشیدی ]
اشتباه خانم ها در میانسالی


 

نباید خودمان را گول بزنیم. پیر شدن سخت است و رسیدن به میانسالی با استرس و فشار زیادی همراه است.

آیا پوشیدن لباس‌های زیبا و جذاب قدیم الان به نظرتان زشت و اشتباه می‌آید؟ آیا سایه چشم دودی که در 19 سالگی واقعاً جذابتان می‌کرد الان احمقانه به نظر می‌رسد؟

بخشی از این مشکل این است که بالا رفتن سن معمولاً نیازمند تغییر است اما اکثر زنان دوست ندارند وارد دوران میانسالی شوند که در آن مجبور می‌شوند کفش‌ها و لباس‌های کسل‌کننده تن کنند.

در زیر به 10 اشتباه متداول خانم‌های میانسال و چگونگی اجتناب از آنها اشاره می‌کنیم.

1. درک نمی کنید که نیاز به تغییر دارید
بزرگترین اشتباهی که خانم‌ها مرتکب می‌شوند این است که هیچ کاری انجام ندهند. موها، آرایش و لباس‌ پوشیدنی که در سالهای جوانی جذابتان می‌کرد، وقتی سنتان بالاتر می‌رود دیگر مناسب نیستند.
اگر می‌خواهید دوران میانسالی با عزت و احترام داشته باشید، لازم است که کمی تغییر کنید.
باربارا گافرمن، نویسنده کتاب "بهترین چیزها بعد از 50 سالگی" می‌گوید، "خیلی از خانم‌ها همان کارهایی که ده‌ها سال بوده که انجام می‌دادند را باز انجام می‌دهند، کارهایی که دیگر فایده‌ای برایشان ندارد و برای زنی بالای 50 سال جذاب نیست. خیلی وقت‌ها حتی درک نمی‌کنند که اشتباه می‌کنند، به همین علت باید قبل از اینکه مرتکب این اشتباهات شوند، بفهمند این اشتباهات چه هستند."

2. وقت کافی برای لباس پوشیدن صرف نمی کنید .

روزهای خوب گذشته را به خاطر می‌آورید که مایوی شنای قشنگتان را در کشو بیرون می‌آوردید، تن می‌کردید و به یکی از جذاب‌ترین زنان استخر تبدیل می‌شدید؟ متاسفانه، آن روزها دیگر تمام شده‌اند.
باید لباس‌هایی خوش‌دوخت‌تر و سنگین‌تر انتخاب کنیم. خیلی سخت است که در هر سنی لباسی انتخاب کنیم که در تنمان جذاب به نظر برسد اما در میانسالی این خیلی سخت‌تر است.

3. خودتان را با 20 سالگیتان مقایسه می کنید .
آیا فرزندانتان تابحال از شما پرسیده‌اند که، "اون خانم خوشگل تو این عکس کیه؟" فقط شما نیستید.
آدم‌های کمی هستند که در میانسالی هم به اندازه سال‌های جوانی خود زیباو جذاب به نظر برسند. اشکالی ندارد اگر هر از گاهی یاد دوران جوانی خود بیفتید اما نباید این مسئله موجب افسردگیتان شود.
باید تاجایی که می‌توانید خوب – و تا جایی که ممکن است سالم -- به نظر برسید.

4. از ورزش کردن غفلت می کنید .

مطمئناً وقتی سنتان بالاتر می‌رود، خیلی وسوسه می‌شوید که دست از ورزش کردن بکشید. اما این درست نیست. باید علیرغم تمام دردهای میانسالی—مثل زانودرد و کمردردهای رایج—به ورزش کردن ادامه دهید.
ورزش کردن می‌تواند دردهایتان را تسکین دهد و باعث شود هرچه سنتان بالاتر می‌رود مشکلات جسمی کمتری پیدا کنید—مثل اضافه‌وزن، مشکلات قلبی، دیابت. بدنسازی، شنا، یوگا یا حتی پیاده‌روی ساده برایتان عالی خواهد بود.

5. به اندازه کافی نمی خوابید .

آن وقت‌هایی که می‌توانستید شب را تا دیروقت بیدار بمانید و باز با صورتی شاداب صبح از خواب بیدار شوید تمام شده است.
واقعیت این است که الان حتی باوجود خواب کافی شبانه هم ممکن است باز صبح‌ها صورتی خسته داشته باشید.
با اینکه بخاطر مسئولیت‌های خانه ممکن است وسوسه شوید که شب کمی دیرتر به رختخواب بروید اما این هم یکی دیگر از چیزهایی است که باید در خود تغییر دهید.
کم‌خوابی به جز تاثیری که روی صورتتان خواهد داشت، احتمال ابتلا به دیابت و مشکلا جسمی دیگر را نیز افزایش می‌دهد.

6. به دندان‌هایتان رسیدگی نمی کنید .

ممکن است همه حواستان به چین و چروک‌های پوستتان و کم‌پشت‌تر شدن موهایتان باشد اما لبخند زدن جلوی آینه به خودتان را فراموش نکنید. یک چیزی که می‌تواند پیرتر نشانتان دهد، زرد شدن دندان‌هایتان است. اما فقط ظاهر دندان‌ها نیست که اهمیت دارد، سلامت دندان‌ها با سلامت عمومی بدنتان در ارتباط است و بیماری‌های لثه که با بالا رفتن سن متداول‌تر می‌شود، احتمال بروز بیماری‌های قلبی را بیشتر می‌کند.
پس مراجعه منظم به دندانپزشک را فراموش نکنید.


7. بیش از اندازه از راهکارهای ضدپیری استفاده می کنید .
این از آن کارهایی است که هم ستاره‌های معروف و هم زنان عادی هر دو مرتکب می‌شوند.
هیچ کس‌ چین‌های روی صورت را دوست ندارد اما یک چهره یخی بوتاکس‌خورده و لب‌های پروتز‌ شده هم اصلاً ظاهر جذابی ایجاد نمی‌کند.
محصولات پوستی مناسب ( مثل آنهایی که حاوی رتینول هستند ) می‌توانند به شما برای محو کردن چین‌های ریز و چروک‌ها کمک کند. اگر احساس کردید برایتان نتیجه‌بخش نیستند، انواع دیگری را امتحان کنید اما سعی نکنید مثل دوران نوجوانی تان به نظر برسید.
گافرمن می‌گوید، "اینکه اصلاً چین و چروک نداشته باشید، غیرواقعی و غیرطبیعی است."

8. تصور می کنید قوانینی برای موها وجود دارد .

آیا وقتی به 50 سالگی رسیدید باید موهایتان را کوتاه و بالای سرشانه بزنید. نه، چون هیچ قانونی برای مدل موی زنان میانسال وجود ندارد. همه چیز به قد، شکل صورت، سبک‌زندگی و وضعیت موهای شما بستگی دارد.
واقعیت این است که وقتی سنتان بالاتر می‌رود، موهایتان سفید شده و کم‌پشت‌تر می‌شود، بافت موهایتان هم ممکن است زبرتر شود.
مدل مویی را انتخاب کنید که به صورت شما بیاید، فقط به خاطر داشته باشید که مدل و رنگ موهایی که در 20 تا 30 سالگی داشتید شاید برای الان مناسب نباشد.

9. درست آرایش نمی کنید .

رنگ‌ها و ترکیباتی که سالها برای آرایش استفاده می‌کردید دیگر به درد پوستتان نمی‌خورند.
با وسوسه استفاده بیش از اندازه از پودر و کرم و پوشاننده‌های قوی برای پوشاندن چین و چروک‌ها و لک‌های صورتتان هم مقابله کنید چون آرایش غلیظ حتی ممکن است پیرتر نشانتان دهد. برای اینکه صورتی طبیعی‌تر داشته باشید از آینه بزرگ‌نما استفاده کنید و مواد آرایشی را سبک‌تر روی صورتتان بزنید. کیف لوازم‌آرایشتان را به‌روز نگه دارید—کرم‌پودرها و کانسیلر‌ها را هر شش ماه تا یکسال یکبار تعویض کنید و مدل آرایش‌های قدیمی را هم فراموش کنید.

10. از لباس زیر مناسب استفاده نمی کنید .

خیلی از خانم‌ها لباس زیرهایی با همان سایز و برندی که در زمان جوانی استفاده می‌کردند در میانسالی تن می‌کنند و در نظر نمی‌گیرند که بدن ما هرچه سنمان بالاتر می‌رود تغییر می‌کند.
استفاده از لباس‌زیر مناسب می‌تواند بدنتان را بالا کشیده و لاغرتر نشان دهد.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 ] [ 13:1 ] [ دکتر رشیدی ]

چند ماسک ساده پیش از مهمانی مخصوص ایام نوروز!

 همانطورکه ازاسم ماسک معلوم است این ماسکها برای قبل از آرایش کردن و رفتن به مهمانی است که این کار باعث شادابی پوست و بهتر جلوه دادن آرایش است.


الف( ماسک سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ را باید خوب بزنید و به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و با آب گرم بشویید.

ب( مقداری صمغ درخت را آب کنید و کمی لانولین به آن بیفزایید و به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید.

ج( مخلوط جو دو سر و شیر و عسل ماسک مناسبی است.

د( اگر صورتتان پف کرده است با دم کرده بابونه قسمت های پف کرده صورت را کمپرس کنید و یا از بابونه و سفیده تخم مرغ ماسکی بسازید و به مدت 5 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 ] [ 12:53 ] [ دکتر رشیدی ]

فاصله مناسب بین عقد تا عروسی چقدر است؟

موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ شنبه بیستم اسفند 1390 ] [ 20:0 ] [ دکتر رشیدی ]

چطور شکم خود را کوچک کنید؟موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 ] [ 19:33 ] [ دکتر رشیدی ]
سـيـر

Garlic

بوي مشمئز كننده سير كه براي برخي از افراد زننده است، از طريق تنفس و حتي پوست بدن فرد پس از مصرف آن قابل حس است. به رغم اين، كارشناسان گياهان دارويي در سرتاسر جهان اين گياه را به عنوان يكي از مهمترين داروهاي گياهي تلقي مي كنند. اين گياه در ميان بسياري از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذايي و هم مصرف دارويي داشته است. كارگران ساختماني كه اهرام مصر را مي ساختند براي مراقبت از خود در قبال بيماريها مقدار معتنابهي سير مصرف مي كردند. گوركنان اوايل قرن نوزدهم در فرانسه دم كرده سير خرد شده را به صورت عرق مصرف مي كردند تا ابتلاي آنها به طاعون را كه جان بسياري از انسانها را در اروپا تلف كرد، پيشگيري كند. در طول جنگ جهاني اول و دوم به سربازان سير داده مي شد، تا از بيماري قانقاريا پيشگيري شود.

معرفي گياه

سير يك گياه بومي آسياي ميانه است و امروزه در تمامي نقاط جهان يافت ميشود و نوعي گياه بادوام است كه طول آن به دو پا يا كمي بيشتر مي رسد. مهمترين بخش اين گياه كه مصرف دارويي و طبي دارد، هسته مركب آن است. هر هسته سير از 4 تا 20 دانه تشكيل شده است و وزن هر دانه به حدود يك گرم مي رسد.

نحوه مصرف
انسانها در طول ساليان متمادي از سير براي درمان و پيشگيري از سخت شدن رگها (آرتريواسكلروز)، فشارخون بالا، سرماخوردگيها، سرفه، بونشيت و ناراحتيهاي مجاري معده اي- روده اي و درد ناشي از قاعدگي استفاده كرده اند. تحقيقات پزشكي نشان داده است كه سير مي تواند بسياري از انواع باكتريها، برخي از ويروسها، عفونتهاي قارچي و حتي انگلهاي روده اي را از بين ببرد. سير همچنين يك ماده ضد اكسيد است و مي تواند سيستم ايمني بدن شما را بالا ببرد. سير حتي در پيشگيري از سرطان مؤثر است. ليكن سير، از نظر خواص و اثرات مطلوب خود روي سيستم ايمني قلب و عروق شهرت دارد. اين گياه در درمان و پيشگيري از كلسترول بالا، تري گليسريد بالا، تصلب شرايين و عفونتهاي تنفسي نظير سرماخوردگي و سرفه نيز مؤثر است.
مي توانيد سير را به شكل زير براي پيشگيي از ناراحتيهاي قلب و عروق و سرماخوردگي معمولي مصرف كنيد. كپسولهاي سير: روزانه 1000 تا 3000 ميلي گرم (دوز مصرفي كمتر براي پيشگيري و دوز مصرفي بيشتر براي معالجه و درمان).
روغن: روزانه سه بار به مقدار 0/03 تا 0/12 ميلي ليتر.
نكات احتياطي
از مصرف زياده از حد سير بنا به احتمال بروز دردمعده اجتناب ورزيد، اگر بيشتر با سير تازه يا خشك سروكار داشته باشيد، ممكن است به سوختگي پوست يا تحريكات پوستي مبتلا گرديد. اگر مي دانيد خون شما به كندي انعقاد پيدا مي كند، از مصرف درماني زياد آن پرهيز كنيد. اين مسأله در صورتي كه درصدد انجام عمل جراحي هستيد اهميت بيشتري پيدا مي كند. مصرف زيادي سير احتمال خونريزي در طول يا پس از عمل جراحي را افزايش مي دهد. اگر باردار يا شيرده هستيد، قبل از مصرف زياد سير با پزشك خود مشورت كنيد. مصرف كم سير اشكالي ندارد اما ميزان مصرفي بالا مي تواند سبب تحريك رحم و حتي سقط جنين شود.
تداخل هاي احتمالي
اگر داروهاي ضد انعقاد نظير آسپيرين مصرف مي كنيد، از مصرف زياد سير اعم از تازه يا فرآوري شده تجاري آن اجتناب ورزيد


تركيبات گياه

عنصر و تركيب اصلي فعال در سير، عنصر «آلين» است. آلين عنصر شيميايي بي بو از تيرة اسيد آمينه "سيستين" است. وقتي كه هسته هاي سير كوبيده ميشود، آلين موجود در آن به تركيب و ماده ديگري به نام آليسين تبديل ميشود. آليسين ماده فعالي است كه به سير ويژگي داشتن بو و بسياري از خواص درماني آنرا مي بخشد.

سير تازه حاوي 0/25 تا 1/15 درصد آلين است. كل ميزان مواد داراي گوگرد سير پس از كوبيده شدن سير به 25 تا 35 درصد آن مي رسد. آليسين خواص آنتي بيوتيكي به سير مي بخشد. آليسين همچنين از تشكيل كلسترول بيشتر جلوگيري مي كند. "آجون" ماده فعال مهم ديگري در سير است كه سبب پيشگيري از سخت شدن رگها و سكته مغزي ميشود.

اشكال موجود

فرآورده هاي حاصله از سير از سير كامل تازه، دانه هاي تازه يا خشك شده يا از روغن سير تهيه ميشود. اما ميزان آليسين موجود در فرآورده هاي تجاري بسته به نحوة تهيه آن يا درصد عناصر فعال در هسته هاي سير تازه فرق
مي كند. تمامي انواع سير به ميزان يكسان، عناصر فعال ندارند. فرآورده هاي چندين ساله تهيه شده از سير از طريق تخمير اين ماده گياهي حاصل ميشود. اينگونه فرآورده ها عاري از بوي مشمئز كننده است، اما فوايد سلامتي و بهداشتي زيادي ندارد. عمل تخمير، اغلب عناصر فعال موجود در سير را غيرفعال مي سازد، در نتيجه اين نكته حائز اهميت است كه عنوان كليه فرآورده هاي حاصل از اين گياه را به دقت بخوانيد. توصيه ميشود كه فرآورده هاي استاندارد آن مورد استفاده قرار گيرد تا اطمينان حاصل گردد كه غلظت خاصي از آليسين و ساير مواد فعال مصرف مي شوند


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 ] [ 14:26 ] [ دکتر رشیدی ]
این مواد غذایی انرژی زاهای طبیعی هستند


اگر فکر می کنید برای تهیه غذاهای انرژی زا باید هزینه زیادی متقبل شوید در اشتباه هستید! اگر در خرید موادغذایی دقت کنید می توانید غذاهایی تهیه کنید که سرشار از پروتئین هستند ولی چربی کمی دارند.

تخم مرغ

یک تخم مرغ بزرگ حاوی ۶ گرم پروتئین و ۷۵/۴ گرم چربی است و منبع خوبی از انرژی و ویتامینB12 محسوب می شود ولی بهتر است برای احتراز از بالا رفتن کلسترول میزان مصرف تخم مرغ خود را کاهش دهید. زرده تخم مرغ حاوی چربی اشباع شده است که مصرف زیاد آن «کلسترول بد» بدن را افزایش می دهد.

جو دوسر

جو دوسر جزو غلات ارزان است که مصرف آن باعث تقویت قلب می شود. مصرف یک کاسه جو دوسر نیاز بدن شما را در طول صبح برطرف می کند و میزان قندخون را ثابت نگه می دارد. برای اینکه چربی شما بالا نرود زمانی که جودوسر در حال پخته شدن است سفیده یک تخم مرغ خام را به آن اضافه کنید و به هم بزنید.

ماهی

کنسرو ماهی منبعی ساده و ارزان از پروتئین است. بهتر است از کنسرو بدون روغن استفاده کنید. ماهی سرشار از آهن است که ماده ای حیاتی برای بدن محسوب می شود.

کره بادام زمینی

یک ظرف کوچک کره بادام زمینی حاوی انرژی زیادی است. در مصرف چربی ها اعتدال را رعایت کنید. دو قاشق غذاخوری از کره بادام زمینی حاوی ۱۶گرم چربی خاصی است که مصرف آن سلامتی قلب را به همراه خواهدداشت.هرچند کره بادام زمینی طبیعی گران تر است ولی ارزش هزینه کردن را دارد!

لوبیای خشک شده

انواع لوبیا انرژی زا و منبع سرشاری از پروتئین، فیبر و آهن و در عین حال ارزان هستند . شما می توانید در ضمن از لوبیای کنسروی استفاده کنید.

موز

موز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم و منیزیم است که این دو ماده برای سلامتی قلب و اعصاب بسیار ضروری هستند. موز بدون اینکه در میزان قند خون تغییراتی دهد انرژی زیادی به بدن شما می رساند.


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 ] [ 14:14 ] [ دکتر رشیدی ]
اسپاسم یا گرفتگی عضلات

در حالت عادی، انقباض ارادی عضلات برای انجام کار یا تمرین ورزشی اتفاق می افتد. ولی انقباضی که طی اسپاسم رخ می دهد غیر ارادی است و مغز پیغام هایی را برای انقباض می فرستد که بدن نمی خواهد. انقباض می تواند چند لحظه، چند دقیقه یا چند ساعت به طول بیانجامد. مشکلی معروف به “ران پای سوارکار” وجود دارد که در حقیقت انقباض ماهیچه ی پا است. مردم اغلب در واکنش به درد گرفتگی ران پا، دیگر ماهیچه ها را هم منقبض می کنند که متاسفانه باعث طولانی تر شدن اسپاسم می شود.

علل گرفتگی عضلات


موضوعات مرتبط: 2- نکات علمی و آموزشی، 3- بیماریهای شایع، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ شنبه سیزدهم اسفند 1390 ] [ 15:25 ] [ دکتر رشیدی ]

خون از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

خون از چه چیزهایی تشکیل شده استخون مایعی است که از طریق دستگاه گردش خون به قسمت های مختلف بدن فرستاده می شود. خون اکسیژنی را که در شش ها جذب کرده است حمل می نماید و در تمام قسمت های بدن پخش می کند زیرا تمام سلول های بدن برای زنده ماندن به منبع مداومی از اکسیژن نیاز دارند. خون از اجزای زیادی تشکیل شده است و نقش های فراوانی دارد. اجزای آن عبارتند از مایعی زرد رنگ که پلاسما نامیده می شود و گلبول های سفید و قرمز و همچنین پلاکت ها که درون آن معلق اند. رگ های خونی اجازه می دهند مواد محلول در خون از جدار آن ها به بافت نشت کنند و به آن مایع بین بافتی می گویند (یک مایع نگهدارنده فعال و زمینه ای). سلول ها و پروتئین های درشت تر در رگ ها باقی می مانند. این مایع یا به رگ های خونی برمی گردد یا به سیستم لنفاوی می پیوندد. حجم خون معادل یک سوم کل مایع بین بافتی است. گلبول های سفید و قرمز خون در سلول های مغز استخوان ساخته می شوند. حدود ۵۵% از حجم خون را پلاسما تشکیل می دهد که به نوبه خود از ۹۰% آب، ۷% پروتئین و ۳% باقیمانده از ریزمولکول ها ساخته شده است.


موضوعات مرتبط: 2- نکات علمی و آموزشی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 12:12 ] [ دکتر رشیدی ]
 خدا چلچراغی از اسمان اویخته است
گفتند:چهل شب حیاط خانه ات را اب و جارو کن.شب چهلمین خضر (ع)خواهد امد.چهل سال خانه ام را رفتم و

روبیدم و خضر نیامد.زیرا فراموش کرده بودم حیاط خلوت دلم را جارو کنم.گفتند:چله نشینی کن.چهل شب

خودت باش و خدا و خلوت.شب چهلمین بر بام اسمان خواهی رفت.و من چهل سال از چله بزرگ زمستان تا

چله کوچک تابستان را به چله نشستم اما هرگز بلندی را بوی نبردم.زیرا از یاد برده بودم که خودم را به

چهلستون دنیا زنجیر کرده ام.گفتند دلت پرنیان بهشتی است.خدا عشق را در ان پیچیده است.پرنیان دلت را واکن تا بوی بهشت در زمین پراکنده شود.چنین کردم بوی نفرت عالم را گرفت.ودانستم بی انکه با خبر باشم شیطان از دلم چهل تکه ای برای خودش دوخته است.به اینجا که میرسم نا امید میشوم انقدر که میخواهم همه سرازیری جهنم را یکریز بدوم.اما.....اما فرشته ای دستم را می گیرد و میگوید:هنوز فرصت هست به اسمان نگاه کن.خدا چلچراغی از اسمان اویخته است که هر چراغش دلی است.دلت را روشن کن.تا چلچراغ خدا بیفروزی.فرشته شمعی به من می دهد و می رود.

....
راستی امشب به اسمان نگاه کن ین چقدر دل در چلچراغ خدا روشن است؟...


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 11:56 ] [ دکتر رشیدی ]

می دانید مهمترین علل مرگ و میر در ایران چیست؟

  مهمترین علل مرگ و میر در دنیا و ایران را بیماریهای قلبی و عروقی، حوادث و سرطان‌ها عنوان کرد.

دکتر “فرهاد غلامی” روز چهارشنبه در سمینار یک روزه ارتقای تغذیه بالینی، چالش ها و راهکارها در دانشگاه علوم پزشکی مازندران، افزود: دو علت مرگ و میر با موضوع تغذیه ارتباط مستقیم دارد.

در حال حاضر توجه به مشاوره تغذیه و رژیم درمانی برای بیماران در بیمارستان‌ها در کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است. بیماران بستری در بیمارستان اغلب در حین بستری یا پس از ترخیص با کاهش وزن، سوء تغذیه و بروز کمبود انواع ریز مغذی‌ها مواجهند.

 حضور کارشناسان تغذیه و ارایه مشاوره تخصصی باعث ارتقای کیفیت خدمات درمانی شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: توجه به وضعیت تغذیه بیماران در بیمارستان‌های کشور و ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات مشاوره و رژیم درمانی در بیمارستان‌ها از اولویت‌های برنامه بهبود تغذیه جامعه است.

وی، بهبود وضعیت خدمات تغذیه بالینی در بیمارستان‌ها و ساماندهی وضعیت ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در سطح جامعه را از اهداف کلی برنامه بهبود تغذیه جامعه عنوان کرد.

گسترش انطباق خدمات تغذیه بالینی بیمارستان‌ها با مقررات آئین نامه، ارتقاء دانش و مهارت کارشناسان تغذیه بیمارستانی، افزایش رضایتمندی بیماران بستری در بیمارستان‌ها از نظر رژیم درمانی، افزایش رضایتمندی بیماران سرپایی و بستری دریافت کننده مشاوره تغذیه از اهداف اختصاصی این سمینار به شمار می‌آید.

بهبود شرایط ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در دفاتر کار مشاوره تغذیه و رژیم درمانی و همچنین بهبود شرایط ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در بیمارستان‌ها و پایش و ارزشیابی بیمارستان‌ها از دیگر برنامه‌های این دانشگاه است.


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه دهم اسفند 1390 ] [ 16:49 ] [ دکتر رشیدی ]

بهترین راه درمان ترس، بازی درمانی است

بهترین راه درمان ترس، بازی درمانی است

بازی درمانی و شناسایی عامل ترس دو راه مهم برای درمان ترس هستند.

 عوامل متعدد زیستی، روان شناختی و خانوادگی در بروز ترس تاثیر گذار است،  تغییر در شیوه زندگی محل

سکونت، جدا شدن از والدین، برخوردهای نادرست والدین، خیال بافی و پردازش موارد متعدد در ذهن کودک،

شنیدن خاطره های ترسناک از دیگران بدون توضیح، تهدیدهای دوستان و والدین و از همه مهم تر نداشتن

آگاهی در مورد مسائل مختلف در ایجاد ترس اثر به سزایی دارد.

 توجه کردن به سن کودک در درمان ترس را موثر دانسته و برخی از ترس ها در سنین خاصی، طبیعی هستند اما اگر ترس در کودک مدت زیادی طول بکشد باید پیگیری های لازم برای درمان آن انجام شود .

 حفظ خونسردی والدین و عجله نکردن در رفع ترس در درمان آن موثر است. سرزنش کردن کودکان به علت ترس آن ها روش بسیار نامناسبی است به طوری که روند درمان را کندتر می کند همچنین ترس ممکن است برای بزرگترها غیرمنطقی اما برای خود کودک بسیار منطقی جلوه کند.

گاهی اوقات ترس کودک به علت همانند سازی با والدین بروز می کند که در واقع عامل ترس در خود والدین مشاهده می شود و به همین منظور در درمان ترس، والدین هم باید مورد بررسی قرار گیرند.


موضوعات مرتبط: 2- نکات علمی و آموزشی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ چهارشنبه دهم اسفند 1390 ] [ 16:19 ] [ دکتر رشیدی ]

اطلاعاتي درباره دَم کرده هاي گياهي

چه قدر اهل نوشيدني‌ هستيد؟ آب و آبميوه را مي‌ پسنديد يا از دم ‌کرده‌ هاي گياهي لذت مي ‌بريد؟

گياهان دارويي مي‌ توانند به اشکال مختلف به صورت فرمولاسيون‌ هاي دارويي تبديل شده و مورد استفاده قرار گيرند. استفاده از اين اشکال دارويي به نوع گياه، نوع ماده موثر، مقاومت مواد در اثر ميزان حرارت، حلاليت، پايداري در اثر گذشت زمان و عوامل ديگر بستگي دارد. مثلا براي استفاده از اثري مشخص حتما بايد از دم‌ کرده گياه استفاده کرد، در حالي که براي اثري متفاوت از همان گياه ممکن است از جوشانده آن استفاده کرد. اين مساله به اين معني است که گاه در دم‌ کرده گياه يک دسته مواد خاص وارد مي ‌شوند و بر اثر حرارت بيشتر و جوشاندن مواد ديگر و در نتيجه خواص اين دو محصول با هم متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه ‌اي مشهور مي ‌توان تفاوت چاي دم‌ کرده و جوشانده را مقايسه کر. د

چاي دم ‌کرده داراي عطر و طعم دلنشين بوده و داراي خاصيت رفع خستگي است، در حالي که چاي جوشيده داراي رنگ سياه، بو و مزه نامطبوع و خاصيت يبوست ‌آور است چون با جوشيدن چاي مقدار زيادي مواد قابض(مواد تانني) وارد چاي شده و ظاهر و باطن آن را تغيير مي ‌دهد لذا در استفاده از گياهان دارويي بايد دقت كرد که کدام شکل آن بايد تهيه و مورد استفاده قرار گيرد.

براي دم ‌کردن صحيح چه بايد کرد؟موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ شنبه بیست و نهم بهمن 1390 ] [ 15:12 ] [ دکتر رشیدی ]

مصرف خود سرانه گیاهان دارویی خطرناك است

جمعی از محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران بر این باورند هر چند گیاهان دارویی در درمان برخی بیماری ها می توانند به تنهایی یا به همراه داروهای شیمیایی موثر باشند، اما در بسیاری از بیماری ها نمی توانند جایگزین داروهای متداول گردند.

مصرف داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی، باید با تایید و تجویز پزشک و زیر نظر وی انجام پذیرد و این تصور که چون این مواد طبیعی هستند و خوردن هر مقدار از آنها بی ضرر است، اشتباه است.

استفاده ی بیش از حد (در صورتی که دوز کم آن مفید باشد) از این مواد می تواند موجب مسمومیت و حتی در مواردی منجر به مرگ شود، مثلا استفاده بی رویه از گیاهی بنام انگشتانه، ممکن است باعث خستگی ، ضعف عمومی، گیجی ، توهم، سردرد ، بی حالی، س رگیجه ، غش، نامنظمی حرکات قلب، تاری دید، دو بینی، بی اشتهایی ، تهوع، استفراغ و... شود.

همچنین یک مشکل به ظاهر ساده ممکن است نشانه ی بیماری خطرناکی باشد؛ مثلاً سرفه می تواند نشانگر سل یا حتی سرطان ریه باشد، که در صورت عدم مراجعه ی به موقع به پزشک موجب وخیم تر شدن بیماری می شود.

بنابراین توصیه می شود در صورت بروز علائم خاص بیمارگونه، با مراجعه به پزشک نسبت به رفع مشکل اقدام کنید و در صورت تمایل به استفاده از داروهای گیاهی، با اجازه پزشک متخصص و زیر نظر وی اقدام به مصرف آن نمایید.

همچنین گاهی داروهای گیاهی تأثیر کمی بر درمان بیماری دارند و مصرف آنها با داروهای شیمیایی می تواند به نتایج بسیار امیدوار کننده منجر شود. 


موضوعات مرتبط: 1- خواص گیاهان دارویی، 4- مطالب جالب و کوتاه
[ شنبه بیست و نهم بهمن 1390 ] [ 15:11 ] [ دکتر رشیدی ]
اصل برای خوشبخت نشدن در ازدواج!


در اینجا می خواهیم شما را با راه های بدبخت شدن در ازدواج آشنا کنیم!


موضوعات مرتبط: 4- مطالب جالب و کوتاه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیستم بهمن 1390 ] [ 12:57 ] [ دکتر رشیدی ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی تر >>


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
امکانات وبدر اين وبلاگ
در كل اينترنت
تماس با ما چاپ این صفحه